Restoration Shaman Rehberi

Güçlü yanları:

  Defansif anlamda çok dayanıklı skilleri var.

  Tekli hedefe ani healı güçlü (ama uzun süre bu şekilde heal atılırsa mana sıkıntısı çeker)

  Dungeon gibi 5 kişilik gruplarda herkesin canını çok çabuk toparlayabiliyor.

Zayıf yanları:

  Mobilitesi biraz zayıf, bu açığı bir nebze kapatmak için genelde goblin ırkı tercih ediliyor.

  Dağınık durulması gereken anlarda grup healı zayıf.

  Neredeyse bütün heal skilleri castlenerek atılıyor yani mekanik yapılması gereken durumlarda eğer Spiritwalker’s Grace skilliniz yoksa yürürken atabileceğiniz sadece 2-3 heal skilliniz var.

Önemli, iyi bilinmesi gereken yetenekler ve taktikler:

Riptide yeteneği bekleme süresi geldikçe kullanılmalı. Her kullanıldığında Tidal Waves buffını aktive eder, bu buff üzerinizdeyken bir sonraki Healing Wave ya da Chain Heal yeteneğinizin casting süresi %20 azalır ya da Healing Surge yeteneğinizin kritik gerçekleşme ihtimalini %30 arttırıyor. Tidal Wave her Riptide kullanımında 2 stack olarak üzerinize geliyor ve daha fazla birikmiyor o yüzden üzerinizde 2 stack varken olabildiğince o buffı harcayan yetenekler kullanmaya çalışılmalı.

Healing Rain yeteneği sürekli toplu duran kişiler üzerinde yenilenmeli. Özellikle Raid içerisinde Overflowing Shores talentiyle güçlendirilmeli. Bu talent Healing Rain yeteneğinin çapını 2 yard büyütüp içerisindeki 6 kişiye ilk anda anlık olarak heal atılmasını sağlıyor.

Unleash Life yeteneği eğer tekli hedefe ani heal atılması gereken bir durum varsa Riptide ya da Healing Surge ile combolanmalı. (Healing Surge yeteneğini kullanırken dikkatli olunmalı, çok sık kullanılırsa mana sorunu yaşayabilirsiniz.) Unleash Life, primordial wave kullanıldıktan sonra healing wave atmadan önce mutlaka kullanılmalı, onun dışında Primordial wave bekleme süresindeyken Unleash Life duruma bağlı olarak 4-5 kişinin heala ihtiyacı varsa chain healı ya da raid ortamında daha çok kişinin heal a ihtiyacı varsa Wellspring i güçlendirmek için kullanılmalı.

Primordial Wave, yürürken de atılabilen casting süresi olmayan sayılı heal yeteneklerinden biri. Takım arkadaşınıza bir küre fırlatırsınız ve arkadaşınıza bir miktar heal atıp üzerine Riptide yeteneğini bırakırsınız. Bir sonraki Healing Wave yeteneği kullanımınızda, üzerinde Riptide bulunan “bütün” arkadaşlarınız Healing Wave yeteneğinin %150 gücünde heallanır. Bu yüzden Primordial Wave yeteneğini kullanırken Cloudburst totemi ve Unleash Life yeteneğini nasıl entegre kullanmanız gerektiğini aşağıda Cloudburst totem kullanımı bölümünde bulabilirsiniz.

Earthen Wall Totem raid skillerinden biri, kullanılırken boss savaşı sırasında gelen mekaniklere dikkat edilmeli. Takım arkadaşlarınızın en az 8-10 saniye boyunca hareket etmelerine gerek olmayan anlar tercih edilmeli. Bu totemin bir hedef sınırı olmadığı için en fazla takım arkadaşınızı içine sığdırabileceğiniz lokasyonlar tercih edilmeli.

Bekleme süresi uzun olan, güçlü yeteneklerin (Healing Tide Totem, Spirit Link Totem) ne zaman kullanılması gerektiği, raid liderinizle beraber oturup kararlaştırılmalı. Eğer tek başınıza raid yapan bir kişiyseniz veya 5 kişi dungeon girdiğiniz zaman bu

Healing Tide Totem, raid veya dungeon arkadaşlarınızın düzenli olarak ağır hasar alacağını bildiğiniz noktalarda kullanılmalı. Healing Tide Totem aktifleştirip hemen ardından Cloudburst totem yere bırakılıp aşağıda bahsedilmiş olan basit ve hızlı rotasyonu uygulayarak raid arkadaşlarınızı heallayabilirsiniz.

Spirit Link Totem hem içerisindeki herkesin canını yüzdesel olarak eşitlediği için, hem de içerisindeki herkesin aldığı hasarı %10 azalttığı için kullanım zamanı kararlaştırılırken, raide ani ve yüksek hasar geleceği bilindiği ve herkesin en kalabalık olduğu durumlar seçilmelidir. (Önemli not: %10’luk hasar azaltma özelliğinden en iyi verimi almak için hasar gelmeden önce Spirit Link Totemin kullanılması gerekmektedir.)

Cloudburst totem raid kullanımı

Primordial wave yeteneğini her zaman Cloudburst totemi aktif ettikten sonra kullanmak gerek, primordial wave kullantıktan sonra healing wave atmadan önce mutlaka Unleash Life kullanarak healing wave yeteneğinizi güçlendirmeniz gerek.

Rotasyonunuz:

Cloudburst totemi aktifleştirmeden önce eğer varsa Riptide stacklerinizi harcayın, sonrasında;

Cloudburst totem à Primordial wave à Unleash Life à Healing wave àWellspring

Bu rotasyon ile Cloudburst toteminizi doldurmaya başlamanız gerekiyor, sonrasında duruma göre ağır heal atılması gerekiyorsa healing rain ve chain heal ile Cloudburst totemin süresi bitene kadar olabildiğince aoe heal atıp Cloudburst totemi olabildiğince yüksek kapasitede patlatıp raid arkadaşlarınıza burst heal atılması sağlanmalı. Eğer ani heal a ihtiyaç yoksa manamızı hemen tüketmemek için riptide atmaya devam edip daha az chain heal atılmalı.

Water Totem Mastery talenti, harcadığınız her Tidal Waves buffı için Cloudburst, Healing Tide, Mana Tide totemlerinin bekleme sürelerini 0.5 saniye azaltmaya yarıyor. Eğer bu buffı efektif şekilde kazanıp harcarsanız Cloudburst toteminiz ile Primordial Wave yeteneğinizin bekleme süreleri birbirlerine çok yakın olacaktır. Bu sayede her Cloudburst totemi yere koyduğunuz zaman Primordial Wave ile combo yapabilirsiniz.

Stat öncelikleri:

Raid:

1.Intellect

2.Critical Strike = Versality

3.Haste

4.Mastery

Dungeon:

1.Intellect

2.Haste = Versality

3.Critical Strike

4.Mastery

Başlangıç olarak kullanabileceğiniz talent buildi aşağıdadır.

Raid için:

Bir cevap yazın