Güçlü yanları:

Mana sıkıntısı yaşamadan özellikle raid gibi kalabalık gruplarda çok rahat aoe heallayabilir.

Hop bir oradasınız, hooop bir buradasınız. En hareketli healer olarak size kimin ihtiyacı varsa o kişiye ulaşmanız sadece 1 2 saniyenizi alır.

Yeni talent ağacı sayesinde çok güçlü defansif yeteneklere (Diffuse magic ve Dampen Harm) aynı anda sahip olabilirsiniz.

Smart heal (yani sizin kimi heallasam diye düşünmenize gerek kalmayan) yetenekler, heal rotasyonunu kolaylaştırıyor.

Zayıf yanları:

Tekli hedefleri heallamakta zorlanmıyor ama bu süreçte mananız göz açıp kapayana kadar bitebilir.

Yakın mesafede savaştığı için bir gözünüz sürekli boss mekaniklerinde ve durduğunuz yerin pozisyonunuzda olmalı

Önemli, iyi bilinmesi gereken yetenekler ve taktikler:

Renewing Mist, her daim kullanılması gereken akıllı heal atan en zahmetsiz yetenek. Eğer canı %100 olan birisinin üzerinde kullanırsanız yetenek, yakındaki canı az olan kişiye otomatik olarak transfer ediliyor.

Vivacious Vivification buffı her 10 saniyede yenilenen ve Vivify yeteneğinizi anlık olarak kullanmanızı sağlayan bir buff. Buradaki 10 saniye siz yeteneği kullanmadığınız zaman da saymaya devam ediyor. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse; üzerinizde bu buff varken Vivify kullandınız 10 saniye içinde buff bir daha geldi ve siz Vivify yeteneğini 9 saniye bekleyip öyle kullandınız, 1 saniye sonra buff tekrardan aktif hale geliyor ve siz teorik olarak 2 saniye içinde 2 kere anlık olarak Vivify kullanabiliyorsunuz.

Chi Burst, uzun düz bir hat üzerinde ileryelen, düşmana hasar, dosta heal atan, “hedef limiti bulunmayan” fakat 6 hedeften sonra efektifliği düşmeye başlayan bir yetenek. Özellikle dungeonda çok fazla mob çekildiği anlarda, raidde ise herkesin birbirine çok yakın durduğu anlarda kullanılması tavsiye edilir.

Close to Heart, Mistweaver monkun en seveceği pasif yeteneği olabilir. Bu yeteneğe sahip olan Monkun 10 yard çevresindeki herkes, her türlü kaynaktan (%4-%8) daha fazla heal alır. Hem dungeon hem de raid için vazgeçilmemesi gereken bir yetenek.

Resonant Fists, özellikle dungeonda veya birden raidde çok fazla add (bossun yanındaki minik yancılar) olan savaşlarda mutlaka alınması gereken bir yetenek. Bu pasif yetenek, %10 şansla yaptığınız saldırıların yankılanması sağlıyor ve bu yankı 8 yard çevrenizdeki düşmanlara (hedef sınırı yok) hasar veriyor. Bu talent hasarınızı doğrudan arttırdığı gibi dolaylı olarak Ancient Teachings sayesinde healınızın da artmasını sağlıyor.

Ancient Teachings, Essence Font ya da Faeline Stomp yeteneğiniz kullandıktan sonra 15 saniye boyunca kullanacağınız Tiger Palm, Blackout Kick ve Rising Sun Kick yeteneklerinin verdiği hasarın %150 fazlasını 30 yard çevrenizdeki arkadaşlarınıza heal olarak gönderiyor.

Summon White Tiger Statue, raid için kullanışlı olmayan ama dungeonlarda genel hasar değerinizi bir vites yukarı taşıyabilen 2 dakika bekleme süresi olan bir totem. Bu totem, 30 saniye boyunca her 2 saniyede 1 etrafındaki bütün düşmanlara hasar veriyor.

Zen Pulse, bu yeteneği kullanabilmek için, takım arkadaşınızın yakınında en az 1 düşman olması gerekmektedir. Bu yeteneği bir arkadaşınız üzerinde kullandığınız zaman o kişi etrafındaki bütün düşmanlara bir miktar hasar veriyor ve kaç kişiye hasar verdiğiyle doğru orantılı olarak takım arkadaşınıza heal atıyor. (ne kadar çok düşmana vurursa o kadar fazla heal atıyor)

Revival/Restoral, bu talent yeteneği anlık olarak 40 yard çevrenizdeki bütün arkadaşlarınıza heal atıyor ve üzerlerindeki bazı kötü efektleri kaldırıyor. Revival dostlarınız üzerindeki kötü magical, poison ve disease efektlerini kaldırıyor Restoral ise sadece poison ve disease özellikleri kaldırıyor. Bunun yanında Restoral yeteneğini stun halindeyken de kullanabiliyorsunuz Revivalı stun yediğiniz zaman kullanamıyorsunuz. Tercih etme esnasında dungeonda ya da raid içerisinde özellikle zamansız dispell atmamanız gereken bir yetenek var ise Restoral en güvenli tercih olacaktır. Öte yandan bütün raid veya dungeon arkadaşlarınızın üzerinden aynı anda magical effect kaldırmanız gereken bir durum var ise o zaman Revival yeteneğini kesinlikle almanız gerek.

Generous Pour, Hem raid hem de dungeonda çok yararlı bir pasif özellik. 10 yard çevrenizdeki herkese (%2-%4) avoidance sağlıyor. Hayır, hayır herhangi bir tuşa basmanıza gerek yok, talent olarak seçiyorsunuz ve oldu bitti.

Invoke Yu’lon, the Jade Serpent, 12 saniye boyunca etrafınızdaki yaralı arkadaşlarınıza ve ekstra 2 kişiye heal atan bir serpent çıkarır. Bu özellik aktif olduğu süre boyunca Enveloping Mist yeteneği %33 daha az mana harcar.

Invoke Chi-ji, the Red Crane, bu talent aktiften kullanacağınız her Blackout Kick, Rising Sun Kick ve Spinning Crane Kick 2 arkadaşınız bir miktar heallar ve Enveloping Mist yeteneğinin cast süresini ve mana bedelini %33 azaltır. (yani yukarıdaki yeteneklerden 3 kere kullandığınız zaman anlık denebilecek hızda ve mana harcamayacak seviyede 1 adet Enveloping Mist kullanabilirsiniz)

Enveloping Breath, Yu’lon ya da Chi’ji aktifken kullandığnız her Enveloping Mist, hedefinizin çevresindeki 6 kişiyi bir miktar heal atan ve 6 saniye boyunca sizden gelen bütün healı %10 arttıran bir buff bırakır.

Yo’lon Whisper, Thunder Focus Tea çayınızdan bir yudum aldığınızda önünüzdeki en fazla 6 arkadaşınıza 2 saniye içerisinde bir miktar heal atar.

Thunder Focus Tea, bir yudum aldığınız zaman aşağıda kullanacağınız ilk yeteneği güçlendirir:

Enveloping Mist: kullanıldığı ilk an ani olarak yüksek oranda heal atar

Renewing Mist: süresi 10 saniye uzar

Vivify: mana harcamaz

Rising Sun Kick: bekleme süresini 9 saniye düşürür.

Essence Font: %100 daha hızlı castlenir.

Secret Infusion, Thunder Focus Tea yeteneğinizden bir yudum aldıktan sonra aşağıdaki yetenekler arasından kullanacağınız ilk yetenek, 10 saniye boyunca yeteneğe karşılık gelen statınızı %8-%15 arttıracak:

Enveloping Mist: Critical Strike

Renewing Mist: Haste

Vivify: Mastery

Rising Sun Kick: Versality

Essence Font: Haste

Raid için ufak ipuçları:

Raiddeyken fight esnasında ağır bir hasarla karşılaşılmayacak her anda elinizden geldiğince hasara katkı sağlamak, Progressiniz için çok büyük etki olacaktır. Bunun için basit bir rotasyon var.

Monk ile tekli hedefe en efektif hasar rotasyonu:

Rising Sun Kick àBlackout Kick à( sıfırlanırsa) Rising Sun Kick à 3x Tiger Palm à Blackout Kick à (sıfırlanırsa) Rising Sun Kick à 3x Tiger palm à Rising Sun Kick à Blackout Kick à (sıfırlanırsa) Rising Sun Kick

Genel tavsiye olarak her Rising Sun Kick kullanımından sonra Blackout kick kullanıp düşük de olsa Rising Sun Kick sıfırlama şansı değerlendirilmeli. Eğer hiç sıfırlanma almazsanız rotasyon içerisindeki 2.kere 3x Tiger Palm’ı stackledikten sonra direkt bekleme süresi biten Rising Sun Kick’i kullanıp sonrasında Blackout Kick kullanarak Rising Sun Kick sıfırlanma şansını önemli ölçüde arttırmalısınız.

Bu rotasyonu elinizden geldiğince kullanmaya çalışın. Heal atmanız gerektiği zaman Essence Font kullanarak ya da Faeline Stomp kullanarak Anciet Teachings aktifleştirip verdiğiniz hasarı aynı zamanda heala da çevirebilirsiniz.

Raid için Genel tavsiye olarak, atacağınız bütün heal yetenekleri ya da kullanmanız gereken defansif yetenekler yukarıdaki rotasyonun aralarına serpiştirilmeli ve bu rotasyon olabildiğince savaş boyunca sürdürülmeli.

Dungeon için ufak ipuçları:

Dungeon içinde kalabalık bir pull yapılacaksa mutlaka önden Renewing Mist tank üzerine ve sizin üzerinizde olmalı, sonrasında tank mobları çekerken aggro almamak için heal ya da dps yapmamamız lazım. Tank bütün aggroyu aldığına emin olduktan sonra, önce Essence Font atılmalı bunun sebebi herhangi bir aggro kaymasında DPSlerden biri ani hasar alırsa ya da tankın canı anlık olarak azalırsa Renewing Mist onun üzerine gidecektir ve sizin üzerinizde muhtemelen Vivacious Vivification buffı olacağı için canı az olan kişiye anlık olarak Vivify atıp Mastery statınızı o kişi üzerinde 2 kere proclamasını sağlayıp burst heal atabilmeniz için.

Bunlara gerek olmadığı senaryoda Essence Font castlediktan sonra bütün moblara değecek şekilde Faeline Stomp atıp yere açılan alandan olabildiğince çıkmadan Chi Burst ve ardından Spinning Crane Kick spamlamaya başlayıp aoe dps yapabilirsiniz. Bu süreçte Faeline Stomp birkaç kere proclayıp bekleme süresi sıfırlanabilir. Heyecan yapıp hemen Faeline Stompu bir daha kullanmamak gerekiyor. Onun yerine tankınızın mobları kiteladığı yöne doğru yeni Faeline Stompunuzu kullanmanız daha işlevsel olacaktır.

Grup eğer aoe hasar almaya başlayıp Faeline Stomp içerisindeyken kullandığınız Spinning Crane kick yeteneğinin healı yetersiz kalırsa, Invoke Chi-ji, the Red Crane yeteneğinizi aktifleştirip her 3 Spinning Crane Kick kullanımızdan sonra bir kişiye anlık olarak Enveloping Mist atıp heallayabilir ve yakınındaki 6 kişi üzerinde bırakacağı Enveloping Breath buffı sayesinde arkadaşlarınıza atacağınız heal %10 arttırabilirsiniz. Eğer herkesin üzerine daha hızlı bir şekilde Enveloping Mist atıp heallemek isterseniz yukarıda tekli hedef için olan rotasyona dönebilirsiniz. Aoe hasarınız bir miktar düşebilir ama Resonant Fists talenti sayesinde hem hasar vererek attığınız healınız önemli ölçüde artacaktır hem de Enveloping Mist için daha hızlı stack biriktirebileceksiniz.

Defansif Yetenekler:

Diffuse Magic, duruma göre hasarınıza katkıda bulunabilecek bir yetenek. Bu yeteneği kullandığınız zaman 6 saniye boyunca aldığınız büyü hasarını %60 azaltır. Buna ek olarak üzerinizdeki bütün zararlı “magical” efektleri siler ve eğer mümkünse sahibine geri gönderir.

Dampen Harm, aldığınız bütün hasarı 10 saniye boyunca %20’den %50’ye kadar olacak şekilde azaltır. (Aldığınız hasar arttıkça %lik hasar azaltma da artar)

Stat öncelikleri:

Raid:

1.Intellect

2.Critical Strike

3.Haste = Versality

4.Mastery

Dungeon:

1.Intellect

2.Critical Strike = Haste

3.Versality

4.Mastery

Başlangıç olarak kullanabileceğiniz talent ağaçları aşağıdadır.

Raid için:

Raid Talent Linki: B4QAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA0SkGSEUaNJRESShSiUEAAAAAAAAAAAAAIBSkkIRIJJplEBAAC

Raid Talent Linki :

B4QAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA0SEkkAFtkIRIJNkIFBAAAAAAAAAAAAAOQKhEJJSkkkkDkWCAAgA

Bir cevap yazın