Hunter sınıfının petinden çok kendine güvenen speci Marksman, gerek burst dpsi gerekse de yüksek mobilitesi ile yılların eskitemediği bir ranged dps olmuştur. Yeni talent sistemi ile yeni özellikler gelse de MM oynanış şekli açısından Dragonflight’ta, Shadowlands ek paketinden kaldığı yerden devam ediyor. 

 

 Güçlü Yanları : 

– “Mastery: Sniper Training” sayesinde artan menzili ile beraber oyundaki en uzak mesafeden dps yapabilen sınıf. Bu  da sizi tehlikeden uzak tutarken ve çevre hakimiyetini de en yüksek seviyeye çıkartıyor.

– Cooldownlarının gücü sayesinden kritik zamanlarda yüksek burst dps çıkarabilmesi. Özellikle raidlerde anlık yüksek hasar ihtiyacı olduğunda MM hunter en iyi adreslerden biri.

– Yüksek mobilite, sadece “Aimed Shot” atarken durmak zorunda olması dışında tamamiyle mobil spec olması.

– AoE ve kite özelliğiyle kalabalık gruplara karşı etkili (özellikle M+). Aynı zaman “Freezing Trap” gibi etkili bir CC’sinin olması.

– Enrage silebilmesi (Tranquilizing Shot), pet açarak “Bloodlust” kullanabilmesi (dps kaybı olsa da özellikle M+ gruplarının ihtiyacı).

– “Misdirect” ile tankların aggro almasına yardımcı olması, olası bir aggro probleminde de “Feign Death” ile kolayca kurtulabilmesi.

 

 Zayıf Yanları :

– CD’leri hazır değilken özellikle dpsnin diğerlerine göre düşük kalması.

– Defensive CD’lerinin az olması nedeniyle dikkat edilmezse kolay ölmesi.

– Wild Spirits gibi çok önemli covenant özelliğinin yeni talent sistemine girememesi nedeniyle DF itibariyle kullanılamayacak olması. Aynı zaman SL Tier Setinden gelen “Aimed Shot” buffını kaybetmesi.

– DPS’inin henüz tam olarak ayarlanmaması nedeniyle diğer sınıflara göre düşük kalması.

 

 Önemli ve İyi Bilinmesi Gereken Mekanikleri : 

– “Aimed Shot” kullanımı çok önemlidir. Uzun süreli cast timenın olması nedeniyle mekanik yaparken castiniz kesilmeyecek şekilde konumlanmanız ve gereksiz hareket etmekten kaçınmanız gerekir. Bir de tabi ki 2 charge olan özelliğin asla 2’de kalmaması ve sürekli dolum anında olması gerekir.

– Atış yapmak için kullandığınız kaynak olan “Focus”u özellikle raidlerde burst dps zamanları için saklamalıyız.

– “Lone Wolf” nedeniyle yüksek dps çıkarmak için BM gibi sürekli pet açık olmadığından dolayı crowd control özelliklerinizi etkili kullanmanız gerekir. Aksi takdirde herhangi bir aggro problemin sizinle ile mob arasında bir pet olmayacaktır.

– “Trick Shots” AoE yapmak istiyorsanız bu özelliği doğru kullanmanız gerekir. “Multi Shot” 3 ya da daha fazla hedefi vurduğunda aktif olur. Üzerinizde bu buff varken attığınız “Aimed Shot” ve “Rapid fire” 5 hedefe daha seker ve normalin %55’i kadar hasar verir. Buff aldıktan sonra kullandığınız ilk AS veya RF’den sonra buff kalkar. 

 

 Defansif Cooldown’lar : 

– “Aspect of the Turtle” çoğu saldırı deflect eden ve aldığınız hasarı %30 azaltan 8 saniyelik bir kalkan açılır. Kalkan açıkken saldırı yapamazsınız. Buradaki en önemli şey ise kalkanı immune ile karıştırmayın, immune ile alınabilinen bir mekanik sizi yere yatırabilir.

– “Fortitude of the Bear” tenacity petiniz aktif ise bu özelliği kullanarak hem kendimizin hem de petimizin maksimum canını 10 saniye boyunca %20 arttırır.

– “Exhilaration” sizi %30 petinizi %100 heal eden özelliktir. Hunterın kendini heal adına kullanabileceği tek özelliğidir. 

– “Survival of the Fittest” talent ağacından gelen bu skill sayesinde 6 sn. boyunca %20 az hasar alırsınız. Yine talent ağacından CD’sini düşürebilir ya da hasar azaltmasını %40’a çıkarabilirsiniz.

 

 Ofansif Cooldown’lar : 

– “Trueshot” 15 saniye boyunca hem “Aimed Shot” hem de “Rapid Fire” %70 daha hızlı dolarken hem de “Aimed Shot” %50 daha hızlı castlenir. Ana CDmiz olduğu için bununaçmadan önce focusunuzun tam ve hareket etme ihtimalinizi en az olduğu zamanı seçmelisiniz ki 15 saniye boyunca durmadan saldırı yapabilin.

– “Death Chakram” Necrolord covenant özellği artık talent ağacımızda. Sekerek verdiği hasar çok olamasa 10 saniye boyunca %10 hasar artışı nedeniyle diğer ofansif CDlerimiz ile birlikte kullanmak ideal olacaktır.

– “Volley” AoE hasar olarak gökten ok yağar ancak bu CD’nin önemi kullanmanız ile birlikte size “Trick Shots” vermesidir. “Volley”den gelen buff Multi Shot’tan gelen gibi tek atış ile kalkmaz, 6 saniye sürer. Bu da o süre içinde oraya ne kadar  çok “Aimed Shot” ve “Rapid fire” sığdırırsanız o kadar burst AoE hasar anlamına gelir.

– “Double Tap”ı kullandıktan sonra aldığınız buff ile kullanacağınız “Aimed Shot” veya “Rapid fire” %100 bir tane daha atılır. “Death Chakram” buffı ya da “Volley” ile birleştirmek yine burst hasar atmanızı sağlar.

 

 Stat Öncelikleri ve Ağırlıkları : 

Mastery > Critical Strike > Versatility >= Haste

 

Level 70 İçin Önerilebilecek Raid ve Mythic+ Talent’leri :  


Single Target :

Talent Ağacı Kodu: B4PAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIokWAggAAAAAARiEJJICRSSJRaEEFhmQSSIhgGAAAAA

 

AoE ve M+ :

Talent Ağacı Kodu: B4PAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAUChWAICCCAAAAQkERSCJJCRSJQTERToJkkESIhGAAAAA

 

Açılış Rotasyonu:

8 saniye önceden “Double Tap”i cast et

– Başlamaya yaklaşık 2 saniye kala “Steady Shot” cast etmeye başla.

– Ardından “Steady Focus”u almak için 2. “Steady Shot”ını cast et.

– Serpent Sting

– Death Chakram

– Trueshot

– Aimed Shot

– Rapid Fire

– Aimed Shot

 

Single Target:

x2 “Steady Shot” (“Steady Focus” buffı için)

– “Kill Shot” her CD’de

– Serpent Sting

– “Double Tap” (ardından; hedef %70 candan fazla ise “Aimed Shot” değilse “Rapid Fire”)

– “Death Chakram” her CD’de

– “Aimed Shot” her CD’de (hiçbir zaman 2 stackte olmamalı)

– “Aimed Shot”tan gelen “Precise Shot” stacklerini kullanmak için “Arcane Shot” at

– Hiç Focus kalmadı ise “Steady Shot” at

 

AoE:

– “Double Tap” (ardından; hedef %70 candan fazla ise “Aimed Shot” değilse “Rapid Fire”) – “Trick Shots” buffı varken kullan

– “Death Chakram” her CD’de

– “Volley” her CD’de

– “Wailing Arrow” her CD’de

– “Trick Shots” buffı ile “Aimed Shot” ve “Rapid Fire”

– “Trueshot” hareket etmeyeceğinden emin ol, buffı en çok “Aimed Shot” atabileceğin zamana ana sakla.

– “Serpent Sting” talent özelliği ile birden fazla hedefe ateş edebilir.

 

  Class Main’i Olarak Genel İntiba ve Shadowlands’ten Farkı :

  Henüz Blizzard tarafından ayarlanması devam eden (belli aralıklarla %10 dps artışı gelmekte) bir spec olması nedeniyle, hasar olarak ne gibi rakamlara çıkabileceği belli değil. İlerleyen günlerde alabileceği bufflar ile dps sıralamasında üst sıralarda yer bulabilir ve şu an popüler olan BM specini yerinden edebilir.

 

Bir cevap yazın