Holy paladin oyundaki iki melee healerdan biridir. Oynanışı genel olarak holy power biriktir ve harca üzerine kuruludur. Biriktirdiği holy powerları isterse hasara yönelik isterse heala yönelik harcayabilmektedir. Oyundaki hasarı en yüksek healerlardan biridir.

Shadowlands’ den farklı olarak Dragonflight ile gelen talent ağacında holy paladin’ e iki farklı oyun tarzı sunulmaktadır. Bunlar ranged ve melee oyun tarzıdır. Shadowlands’ de full melee oynanan holy paladin, Dragonflight talent ağacından gerekli node’ lara talent puanı verilerek ranged healer olarak da oynanabilecek. Bir diğer önemli fark da Dragonflight’ la beraber holy paladinlerin yetenek kitine combat res eklenmiştir.

Güçlü Yanları :

Hasarı oldukça yüksektir.

-Beacon of Faith sayesinde tanklara pasif olarak heal atabilmektedir.

-Devotion Aura sayesinde raide veya party’ ye tüm fight boyunca %3 hasar azaltma sağlamaktadır. Aura Mastery ile Devotion Aura’ yı güçlendirerek  8 saniyeliğine hasar azaltma miktarını %15 e çıkarabilmektedir. Özellikle raid bazında oldukça güçlü bir cooldown’ dır. Çünkü discipline priest’ lerin barrier’ i, death night’ ların anti-magic zone’ u vs. gibi belli bir yere atılmasına gerek yoktur. 40 yard içindeki herkes bu hasar azaltmadan faydalanmaktadır ve kolaylıkla diğer raid cooldownlarıyla kombolanabilir.

-Blessing of Protection, Blessing of Sacrifice, Lay on Hands gibi dostlarına atabileceği güçlü cooldown’ lara sahiptir. Aynı şekilde kendi üzerine kullanabildiği Divine Shield ve Divine Protection defansif yeteneklerine sahiptir.

-Mana konusunda sıkıntı çekmemektedir.

-Rule of Law talenti alınırsa çok uzak mesafelere heal atabilmektedir.

Zayıf Yanları :

AoE healı diğer healerlarla karşılaştırıldığında daha zayıftır.

-Mobility’ si zayıftır.(Bir tane mobility yeteneğine sahiptir.)

-Mastery’ si kendisine yakın olan dostlarına daha fazla heal atmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla uzaktaki dostlarına daha az heal atmaktadır.

-Breaking Down talentinin alınmadığı durumlarda uzaktaki dostlarına heal atmakta zorlanmaktadır.(Breaking Down talenti, Light of Dawn yeteneğinin menzilini 40 yard’ a çıkartmaktadır.)

 

 

Önemli ve İyi Bilinmesi Gereken Mekanikleri :

Holy Power takibi iyi yapılması gerekmektedir. Eğer 5 Holy Power’ a sahipseniz kesinlikle bu Holy Power’ ları harcamalısınız. Eğer 5 Holy Power’ ınız varsa ve bunun üzerine Holy Power yenileyen yeteneklerden birini kullanırsanız. O yetenekten kazanacağınız Holy Power boşa gitmiş olur.

-Eğer talent ağacından Of Dusk and Dawn talentini aldıysanız 5 Holy Power’ ı tamamen doldurduktan sonra Holy Power’ larınızı harcamalısınız. Aksi takdirde bu talentten faydalanamazsınız.

-Glimmer of Light, bir dostunuza veya düşmana Holy Shock attığınızda o dostunuzun veya düşmanınızın üzerinde 30 saniye boyunca Glimmer of Light (dostsa buff, düşmansa debuff) bırakmaktadır(Maksimum 8 target’ a kadar). Tekrardan Holy Shock attığınızda Glimmer of Light’ a sahip dostlar bir miktar iyileşmektedir, düşmanlar ise hasar almaktadır. Dolayısıyla Glimmer of Light talenti alındığında 8 target üzerinde Glimmer of Light bulundurmaya özen gösterilmelidir.

-Untempered Dedication(Shadowlands deki Light of the Martyr’ i güçlendiren conduit) ve Maraad’s Dying Breath(Shadowlands’ in 4.Sezonunda Holy Paladin lerin raidde kullandıkları legendary) talentleri alındıysa Untempered Dedication(5’ e kadar stacklenebilmektedir) stack’ ini sürekli 5 te tutmaya ve her Light of Dawn’ ın ardından Light of the Martyr yeteneğini kullanmaya özen gösterilmelidir(Çünkü Maraad’s Dying Breath talenti Light of Dawn yeteneğinin healladığı dost sayısına bağlı olarak Light of the Martyr’ in healını arttırmaktadır.). Bu talentler alındığında oyuncunun kendi canına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü oyuncu Light of the Martyr yeteneğini kullandığında healladığı miktarın %50 si kadar kendisine 5 saniyeliğine hasar veren bir debuff almaktadır ve bu debuff stacklenmektedir.

-Divine Toll talenti alındıysa Holy Power’ lar tamamen harcandıktan sonra kullanılmalıdır. Çünkü Divine Toll yeteneği 5 target’ a Holy Shock attığından anında 5 Holy Power vermektedir. Böylelikle Holy Power kaybı yaşamamış olursunuz.

-Holy Power veren yetenekler on cooldown kullanılmalıdır. Bu sayede Holy Power harcayan yetenekler maksimum oranda kullanılmış olur.

-Holy Paladinin yetenek kitindeki en çok mana harcayan yeteneği Flash of Light’ tır. Çok zor durumda kalmadıkça Flash of Light yeteneği kullanılmamalıdır. Aksi halde mana sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

-Blessing of Protection, Divine Shield ve Lay on Hands yetenekleri target üzerinde 30 saniye süren Forbearance debuff’ ı bırakır. Forbearance debuff’ ı olan target üzerinde bu yetenekler kullanılamaz hale gelir. Dolayısıyla bu yetenekler kullanılırken dikkatli olunmalıdır(Özellikle PvP de).

-Barrier of Faith talentini alındığında efektif heal atmaya özen gösterilmelidir böylece bu talentten maksimum verim alınabilir.

-Tyr’s Deliverance ve Boundless Salvation(Flash of Light veya Holy Light kullanıldığında Tyr’s Deliverance’ ın süresini 50 saniyeye kadar uzatmayı sağlar.) talentleri alındığında Tyr’s Deliverance’ ın süresinin maksimum sürede uzatıldığından emin olunmalıdır ki bu talentlerden maksimum verim alınabilsin.

 

Defansif Cooldown’lar :

-Blessing of Protection : Target’ ı fiziksel hasarlara ve harmful etkilere karşı immune yapar.

-Blessing of Sacrifice : Target’ ın aldığı hasarı %30 azaltır ama azaltılan hasarın %100 ü kadar siz hasar alırsınız. 12 saniye sürer. Eğer canınız %20 nin altına inerse anında sonlanır.

-Divine Shield : Oyuncuyu tüm hasarlara ve harmful etkilere karşı immune yapar.

-Lay on Hands : Bir dost oyuncuyu kendi canınızın %100 ü kadar iyileştirir.(Örneğin, canınız 90k ise Lay on Hands attığınız dost 90k iyileşir.)

-Aura Mastery : Aktif olan aura’ yı 8 saniyeliğine güçlendirir.

Devotion Aura aktifse %15 hasar azaltma sağlar.

Concentration Aura aktifse raidi veya party’ yi interrupt’ lara ve silence’ lara karşı immune yapar.

Crusader Aura aktifse mount hızını %60 arttırır.

Retribution Aura aktifse Avenging Wrath süresini %50 arttırır.

-Barrier of Faith : Target’ a 12 saniyeliğine belli bir miktar absorb shield verir. 24 saniye boyunca Flash of Light ve Holy Light ile atacağınız efektif healın %40 ını depolar. Her 6 saniyede bir bu depoladığınız heal kadar target’ a absorb shield verir.

-Blessing of Spring(Shadowlands’ teki Night Fae yeteneği) : 30 saniye boyunca target’ ın attığı healı %15 ve aldığı healı %30 arttırır.

Ofansif Cooldown’lar :

-Blessing of Summer(Shadowlands’ teki Night Fae yeteneği) : 30 saniye boyunca target’ ın %40 ihtimalle %30 ekstra holy damage vurmasını sağlar.

-Blessing of Autumn(Shadowlands’ teki Night Fae yeteneği) : 30 saniye boyunca target’ ın cooldown’ larının %30 daha hızlı dolmasını sağlar.

-Blessing of Winter(Shadowlands’ teki Night Fae yeteneği) : 30 saniye boyunca target’ ın yeteneklerinin fazladan frost damage vurmasını ve vurduğu düşmanın hareket hızının %5 ve saldırı hızının %2 azalmasını sağlar, 10 defaya kadar stacklenebilir.

-Light’s Hammer : Oyuncu belirlenen bölgeye bir hammer fırlatır. Bu alanda olan düşmanlar hasar alır, dostlar ise heallanır.(14 saniye boyunca)(Bu yetenek hem ofansif hem de defansif olarak kullanılabilir.)

-Divine Toll : 30 yard içerisinde bulunan target’ lara (bu target dostta olabilir düşmanda olabilir) Holy Shock atar. İlk Holy Shock’ u seçilen target’ a atar.(Bu yetenek hem ofansif hem de defansif olarak kullanılabilir.)

-Avenging Wrath : Oyuncunun healing’ ini ve verdiği hasarı 20 saniye boyunca %20 arttırır.(Avenging Wrath talentlerle güçlendirilebilir.)(Healing’ i de arttırdığı için defansif anlamda da kullanılabilir.)

 

Stat Öncelikleri ve Ağırlıkları :

Raid : Intellect > Haste > Mastery >  Versatility > Critical Strike

Mythic+ : Intellect > Haste > Versatility > Critical Strike > Mastery

Level 70 İçin Önerilebilecek Raid Talent’leri :

Melee Raid Buildi

Buildin Kodu :

BEEAwtJ2KpR8WbGzhz/jy2AP8AAAAAAQEAAAAAAAlASSJlkQTkiEJlAaRCNxBIpkkcgkElUSSAKB

Ranged Raid Buildi

Buildin Kodu :

BEEAwtJ2KpR8WbGzhz/jy2AP8AAAAAAQEAAAAAAAiARJlkkWBpkgUSSiSIRTcASKJJJJJlUiEgSA

Level 70 İçin Önerilebilecek Mythic+ Talent’leri :

Buildin Kodu :

BEEAwtJ2KpR8WbGzhz/jy2AP8AAAAAAQSAAAAAAAUigQJSCtEpIhUSgWSCNRkkSCSSUSRSEFEB

Açılış ve Genel Rotasyon :

Açılış : Consecration → Light’s Hammer → Avenging Wrath → Blessing of Summer →  Hammer of Wrath → Holy Shock → Judgment → 2x Crusader Strike → Holy Shock → Duruma göre Light of Dawn, Word of Glory veya Shield of the Righteous (Sonrasında genel rotasyona dönülebilir.)

Genel Rotasyon : Consecration → Holy Shock → Judgment → 2x Crusader Strike → Holy Shock → Crusader Strike → Duruma göre Light of Dawn, Word of Glory veya Shield of the Righteous → Sonrasında Crusader Strike, Judgment, Holy Shock, Hammer of Wrath on cooldown kullanılarak rotasyon devam ettirilmeli.

Class Main’i Olarak Genel İntiba :

Holy Paladin ben hem vururum hem de heallarım diyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Dragonflight ek paketiyle gelen talent seçenekleri ile Holy Paladinin healing stiline ranged de eklenmiş oldu. Bu çeşitliliğin sunulması en genelde güzel gibi gözükse de çok verimli olmayabilir. Çünkü Holy Paladin oyun genelinde “melee” olarak geçtiğinden siz ranged mesafede dursanız dahi eğer bir boss’ un melee mekaniği varsa size atabilir. Aynı zamanda ranged mesafede durarak Crusader Strike’ dan alacağınız Holy Power’ lardan ve tüm melee hasarınızdan feragat etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden Holy Paladin oynayacaklara melee buildleri öneririm. Tabii ki son tercih size kalmış.

Bir cevap yazın