Dungeon Rehberleri

World of Warcraft – Shadowlands 9.0.2 için Dungeon rehberimize hoş geldiniz. Burada, boss ve taktikler ile ilgili genel bilgileri bulacaksınız.

Bu rehber Kurtuluş Çam tarafından hazırlanmıştır.


Spires of Ascension

Location: Bastion

Covenant: Kyrian – Spear of Destiny itemini alabiliyoruz yerden. Bu itemi birinci bosu öldürdükten sonra iki yol ayrılıyor. Soldaki veya sağdaki yoldan giderek yerdeki ölü kyriana tıklayarak alabiliyoruz. 10 saniye boyunca addleri stun yapabiliyoruz ve %20 damage done veriyor. Bu mızrak uzaktan packlere fırlatılabilir.

Boss fightları zor olan bir dungeon. Bundan dolayı single target rotasyonlar ile dungeona girmekte fayda var.


1. Boss Kin-Tara

** Bosun yanında kuş var. Boss ile kuşu aynı anda öldürmek gerekiyor. Yoksa hayatta kalan enrage oluyor daha fazla vuruyor. Yüksek keylerde ve tyrannical affixte zor olabilir.

** Kuş melee damage vurmuyor. Sadece önüne 3 adet siyah top fırlatıyor. Kuşun önünde durmazsak ve toplara değmezsek sorun yok. Tank bosu kuşun baktığı tarafa götürmemesi gerekiyor.

** Boss yakınındaki oyunculara ara sıra Dark Lance adında bir debuff bırakıyor.(Mızdak diyebiliriz).

** Boss havalanıyor random oyuncuklara mızrak fırlatıyor. Ve altımıza siyah bir alan bırakıyor. Bu alanı uygun bir yere gidip 4 saniye içinde bırakmamız gerekiyor.

   Alanın içinde durmamak gerek çok vuruyor. Boss yere inerken random birine charge atar gibi geliyor. Defansif cd kullanmak gerekiyor.

** Bosun önünde durmayacağız. Önüne siyah bir şey üflüyor. Bunu yememek için.

** Boss öldükten sonra sağ veya soldaki yoldan gidilebilir. İki tarafında addlerin farklı özellikleri var. Tercih bizim.

** 2. Bosa gitmeden hemen önce 3 lü pack var. Bu packlara çok dikkat. Mümkünse ortadaki kesilecek sağ ve soldakilere cc yapılacak.


2. Boss Venturax

** Boss her 20 saniyede bir tank olmayan bir oyuncuya Dark Stride adında bir skill atıyor. Büyük hasar veriyor. Heallenecek.

** Bosa yakın bir yerde siyah bir küçük alan oluşuyor. Bu alanın içinden siyah toplar çıkıyor. (ilk bosstaki kuşun attığı toplar ile aynı).

   Bu alanlardan 1 den fazlada bırakabiliyor yere. Gelen topları dodgelemek gerekiyor. Bosu bu siyah alanlardan uzakta tutarsak toplardan daha kolay kaçabiliriz.

** 3. Bosa giderken merdivenlerin sağ tarafından giderek merdivenlerde duran addleri geçebiliriz. Bu addler fazla damage vuruyor. Bunları skip yapmak iyi olur.


3. Boss Oryphrion

** Boss etrafındaki herkese hasar veren Charged Stomp adında bir skill vuruyor. Bosstan uzak durmakta fayda var.

** Kafamızda mavi bir işaret çıkıyor. Bu durumda herkes stack olacak. Altımızda mavi bir alan bırakıyoruz. Alandan hızlıca çıkacağız. Boss bu alanları patlatıyor ve içinden  mavi toplar çıkıyor. Bunu dodge yeteneği olan 1 dps alabileceği gibi parti kendi arasında defansif açarak soaklayabilir.

** Son bosa giderken mythic pluslarda %90 ile gitmekte fayda var. Yoksa tekrar aşağı inip add kesmek gerekiyor. Bu da zaman kaybı yaratıyor. Son bosstan önceki addler %11 veriyor.


4. Boss Devos

** Boss bir oyuncuyu seçip charge atıyor önünde durma.

** Yere mavi alan açılıyor onun içinde dur. Alan içinde durmazsak Abyssal Detonation isimli ability 200 yard içindeki herkese 50k damage vuruyor. Bu durumda boss tek atıyor.

** Altımızda alan açılıyor. Bu alan mavi kalkanda durduğumuz zamanda da gelebiliyor. Mavi alanın içinde duracak şekilde kenara bir yere bırakabiliriz.

** Boss %70 ve %30 da iki defa havalanıyor. Platformda rüzgar oluyor. Rüzgar bizi ittiriyor. Rüzgarların içinden alanlar geliyor. Bu alanlara çarpmamaya dikkat et.

** Rüzgar ile birlikte mavi toplar gelecek. Ortadaki mızrağın aktif hale gelebilmesi için mavi topları alıp ortaya götürmek gerekiyor. Sonra ortadaki mızrak aktif olunca bosa ateş et.

   Boss aşağı inecek. Aynı şeyi %30 da tekrar yapıyoruz ve boss ölüyor.


Necrotic Wake

Location: Bastion

Covenant : Kyrian – Anima Exhaust Buff – 2 tane orb noktası var. Bu orblar birinci bosun sağında ve ikinci bostan sonraki köprünün solunda bulunuyor. Orblara tıkladığımızda partiye 4 saniye süre ile AOE ve damage done veriyor.

Dungeonun belirli noktalarında mızrak, kılıç gibi toplanabilir 4 tane alet var. Bunları addlere veya bosslara damage yapmak için kullanabiliriz.


1. Boss Blightbone

** Yeterince alan olduğundan emin olun.

** Boss küçük add çıkaracak bir oyuncuyu target alacak. Target alığı oyuncu kaçacak diğerleri addleri kesecek.

** Boss etrafına yeşil bir alan açacak içinde durma. Cast bitince yerde yeşil alan bırakacak. Bosu yer değiştir. (bu yüzden fazla alana ihtiyaç var).


2. Boss Amarth

** Yerde alan çıkacak üstünde durma.

** Addler çıkaracak. Bu addlerin 2si caster. Acilen interupt edilip bir araya getirilerek aoe ile kesilecek. Kesmek için 20 saniyemiz var. Yoksa boss enrage oluyor ve ağır hasar vuruyor.


3. Boss  Surgeon Stitchflesh

** Bosstan önce bir add çıkcak. Yere bıraktığı yeşil alancan kaç.

** Add Rastgele bir oyuncuya kanca atar. Kancayı atarken add yüzünü bosa çevirip kaçacağız kanca bosa değdiğinde boss aşağıya inecek.

** 30 saniye sonra boss tekrar gidiyor ve aynı mekanik boss ölene kadar tekrarlanıyor.


4. Boss Nalthor

** Rastgele bir oyuncunun etrafında büyük bir alan açar. Diğer oyuncular bu alanda kalmayacak. Diğer oyuncular alandan çıktıktan sonra dispel edilebilir.

** Yukarıdan toplar gelecek. yerde alan açacak alanlardan hızlıca kaç.

** Boss random platformun dışına bir oyuncu gönderecek. Oyuncu yerdeki alanlara değmenden yolun sonuna ulaşıp tekrar bosa dönecek. Healer sizi görmeyeceği için heal alamayacaksınız. Yerdeki alanlardan damage almayın.


Mist of Tirna Scithe

Location : Ardenweald

Covenant: Night Fae – Addleri skip yapabileceğimiz kısa yol var o yolu kullanabilmek için geçmemiz gereken kapı var onu açıyor. Ayrıca bir alanın kapısını açarak yerdeki mantarları topluyoruz. İki tane mantar var. %10 primart stat ve %10 stamina veriyor.

Dispel için Priest veya Shaman healer ile girmek iyi olabilir. Add tanka hard damage vuran bir damage bırakıyor. Dispel edilirse iyi olur.


1. Boss Ingra Maloch

** İki tane boss var. İlk olarak Oulfarran isimli ağaca vuracağız. Bu bossun canı her %20 azaldığında diğer bossa vurabiliriz. Yoksa diğer boss %80 damage az yiyor.

** Ağaç olan boss önüne mavi bir şey üflüyor. Önünde durmayacağız.

** Yukarıdan mavi şeyler düşüyor sürekli hareket ederek yere düşen mavi alanlardan kaç.


2. Boss Mistcaller

** Bu bosa ulaşabilmek için bir labirente giriyoruz. Geçtiğimiz her odada 3 tane kütük var. Kütüklere yaklaştığımızda üzerlerinde işaret çıkıyor. İşareti farklı olan yoldan gideceğiz.

   Eğer yanlış yoldan gidersek bizi başa atıyor. Bu mekanikten dolayı dungeon 3 boss.

** Bosun etrafında ok işareti çıkcak. Bu oklara paralel toplar atacak. İki okun arasında durduğumuzda mekanik dodgeleniyor.

** Boss %70 olduğunda hasar almayı bırakır. 4 tane klon çağırır. Ayen labirentte olduğu gibi bu addlerde de kafasında farklı işaret olanı kesmemiz gerekiyor.

** Boss 1 adet tilki çıkaracak ve bir oyuncuyu target alacak. Bu oyuncu tilkiden kaçması lazım. Eğer tilki oyuncuya çok yaklaşırsa tüm partiye ağır hasar vurur ve 5 saniye yakında olan herkesi buza alır.

   Bu tilki her türlü cc yer.


3. Boss Tred’ova

** Boss periyodik olarak asit fırlatacak. Bunları dodge yap.

** Daha önce hareket ettiğimiz yerleere mavi alanlar atıyor. İçinde durursak aşırı damage yiyoruz.

** Karışık olan tarafı herkesin nerey gittiğine nereye bastığını aklımızda tutmamız gerek. 🙂 Alan yeterince büyük sorun olacağını sanmam.

** Fight ne kdar uzun sürerse o kadar çok asit fırlatır. Buda bosu zorlaştırıyor.

** Boss random iki kişiyi birbirine bağlıyor. Oyuncular birbirinden uzaklaşıp ipi kırması gerekiyor.

** Healer fixate atan küçük lavralar gönderecek. Mümkünse cc yapılmalı.


De Other Side

Location : Ardenweald

Covenant : Night Fae – Haunted Urn adında tıklanabilir vazolar var. Bu vazoyu tıkladığımızda 10 saniye boyunda 30 yard etrafındaki moblara stun yapıyor.


1. Boss Hakkar the Soulflayer

** Boss altımızda kırmızı alan açarsa uzak bir yere bırakıyoruz.

** Alanları bıraktığımız yerden addler çıkacak. Addleri kes. Add bir kişiyi target alacak. Ulaşırsa ağır hasar vuruyor.

** Altımıza su birikintisi gibi alanlar yağdıracak bunları dodge yap.

** Boss kendine kalkan açacak kalkanı hızlıca kırıp bosa devam ediyoruz.

** Damage fazla dönüyor healer dikkat edecek.


2. Boss The Manastorms

** İki kişiye mark atacak bosu aramıza alacağız. İki kişi arasında bir patlama olacak.Bos aramızda olursa hem boss damage alıyor hem stun yiyor.

** Temple of Setralis 3. boss gibi soak yapmamız gereken kristaller var onları aynı TOS dungeonunda olduğu gibi soakla.

** Yuarıdan yere bomba düşecek bu bombayı acilen disarm etmemiz gerek. Sadece üzerine tıklamamız yeterli.

** Tank Buzz-Saw mekaniğinde defansif açacak.


3. Boss Dealer XY’EXA

** Önüne doğru beam atacak önünde durma.

** Boss oyuncuları bomba ile işaretleyecek ve yere beyaz alanlar açacak. Bomba patlamak üzereyken yedeki beyaz alanlara gir seni yukarı fırlatacak.


4. Boss Mueh’Zala

** Boss üzerimize debuff bırakacak bunların odanın kenarlarına uzağa bırakacağız.

** Boss sol yumruğunu kaldırırsa sağa sağ yumruğunu kaldırırsa sola kaçacağız. (Bknz: Nighthold Krossus)

** Portallar açılacak her oyuncu bir portala girip karşıya ışınlacak. Oradaki add kesilecek. Add keserken önüne mor toplar atacak toplardan kaç. Addler ölünce otomatik bosa tekrar geleceğiz. Bunu 2 veya 3 defa yapınca boss ölecek.


Halls of Atonement

Location : Revendreth

Covenant : Venthyr – Dungeonda Loyal Stoneborn adında yaratıklar var. Bunların yanına yaklaşınca extra düğme açılıyor. Bu düğmeye basınca bu yaratık aktif oluyor ve bizimle 30 saniye savaşıyor ve bize %10 az hasar almamızı sağlıyor. 30 saniye sonra uçup gidiyor.


1. Boss Halkias

** Bosu çekmeden önce herkesin birbirine yakın olduğundan emin olmamız gerekiyor.

** Boss altında geniş bir daire açıyor ve boss ile o dairede savaşıyoruz. Boss hareket ettikçe dairede hareket ediyor. Daire dışına çıkarsak sonsuz fear yiyoruz.

** Boss random oyuncuya bir taş fırlatacak ve o taş yede bir alan açacak. Alanları mümkün olduğunca yakın bırakacağız.

** Boss etrafında 4 adet beam çıkarıyor. Beam saat yönünde ve tersine değişerek hareket ediyor. Beam dan kaçmak için bizimde dönmemiz gerekecek. Az önce bıraktığımız alanların içinde kalmamak için alanları düzgün bırakmalıyız.


2. Boss Echelon

** Boss yere kırmızı alan bırakıyor. Bu alanlardan kaç.

** Random addler çağırıyor. Addleri interrupt ederek kontrol etmemiz gerekiyor. Her add öldüğünde taşa dönüşüyor.

** Boss arada herkesi taşa çevirebilecek debuff bırakacak. Bir oyuncunun altına alan bırakacak. Bunu alan oyuncu partiden uzaklaşacak.

** Boss bu alanı alan oyuncunun üstüne atlayacak ve bir patlama olacak (Warrior leap gibi). Eğer atladığı yerde yani alan oyuncunun yanında taşa dönüşmüş add varsa add ölüyor.


3. Boss High Adjudicator Aleez

** Bosun yere bıraktığı kırmızı alanlardan kaçıyoruz.

** Volley of Power ability interrupt edeceğiz.

** Hayalet adddler çıkacak bir kişiye fixate atacak fixate alan kırmızı direklerin arkasına geçiyor.

** Bolt of Power cast ederken tanklar defansif açacak.


4. Boss Lord Chamberlain

** Etrafta 4 tane heykel var. Boss bu heykelleri ya kendine çekecek ya ileri itecek. Heykel ile boss arasında durmuyoruz.

** Boss 4 heykelide kendine doğru çekecek. O sırada dışarıda duruyoruz. Sonra heykelleri tekrar dışarı itecek boşluklarda duruyoruz.

** En son boss tüm partiye kırmızı link atıyor. Damage yiyoruz heallenecek.


Sanguine Depths

Location : Revendreth

Covenant : Venthyr – Dungeon içindeki koridorlarda tıklanabilir cacge ler var. Bunları tıkladıktan 20 saniye boyunca kestiğimiz addlerden üzerimizde 60 saniye kalacak olan %5 damage done ve healing done buff alıyoruz.


1. Boss Kryxis

** Tankın sırtını duvara dayaması lazım. Push Back yapıyor.

** Random bir kişiyi seçip charge yapıyor. Damage paylaşmak için boss ile oyuncunun arasında durmamız gerekiyor. (Bknz: King Rest 3. Boss)

** Hungering Drain ability interrupt edilecek.

** Boss Severing Smash adında bir cast yapacak. Bunu görünce bosstan uzaklaş.

** Severing Smash bitince mavi toplar çıkacak. Bunlar soaknacak. Toplar her soaklandığında parti hasar alacak. Hepsini aynı anda yapmamakta fayda var. Bu topların bosa ulaşmamasını sağlamalıyız. Toplar bosslara ulaşırsa bosu yüksek miktarda healliyor.


2. Boss Executor Tarvold

** Random bir oyuncuyu target alıyor ve altında kırmızı alan çıkarıyor. O oyuncudan uzaklaşmak gerekiyor.

** Add çıkarıyor add hızlı kesilmesi gerekiyor. Öldüğünde altında büyük kırmızı bir alan bırakıyor. Add ne kadar geç ölürse altında açacağı kırmızı alan o kadar büyük oluyor.

** Koridorlardan cyclone(hortumlar) geliyor. Hortum koridorun sağ ve sol kenarından zıt yönde 2 saniye arayla geçiyor. Sol kenar dodge yapar yapmaz sağ kenara geçiyoruz.


3. Boss Grand Proctor Beryllia

** Boss Rite of Supremacy adında bir cast yapıyor. Yerde sarı renkli toplar çıkıyor. Bu toplar soak yapılacak. Soak yapmak için 10 saniye süremiz var. Ne kadar çok sarı top alırsak cast bittiğinde alacağımız hasar o kadar az oluyor. 15 tane top var. Alınan her top alacağımız hasarı %20 düşürüyor.

** Toplardan sonra yere sarı alanlar bırakıyor hareket halinde olursak bu alanları dodge yapabiliriz.

** Tanka Iron Spike adında bir debuff atıyor. Tank defansif kullanacak.


4. Boss General Kaal

** 3. Boss bittiğinde merdivende çıktığımızda bir kalkan göreceğiz. Tank bu kalkanı alacak. Bosa giden addlerde ve bossta kullanılacak.

** Random bir kişiyi target alacak boss ve charge yapacak. Target aldığı oyuncu partiden uzaklaşacak.

** Platformda 3 bölgede yerde karşılıklı heykeller çıkartacak. Bu heykeller karşılıklı olarak birbirlerine kırmızı link atıyor. (Bknz: BOD raidi Stormwall Bloackade gemide çıkan beyaz beamlar).

** Boss platformun kenar bir noktasına gidecek ve Gloom Squal adında bir cast yapacak. Bu sırada tank aldığı kalkanı kullanacak ve yerde priest bir barrier olacak. İçinde stack duracağız.


Theatre of Pain

Location : Maldraxxus

Covenant : Necrolord –  Necrolord Command adındaki bannerlara tıkladığımızda 10 saniye boyunca partiye %10 versatility ve speed buff veriyor. Bu bannerler toplam 3 tane olduğu için dungeon boyunca bu buff 15 dakika üzerimizde kalabiliyor.


1. Boss Affront of Challengers

** Dungeona başlayınca direk bosa gidiyoruz. Add yok.

** Boss 3 cadıdan oluşuyor. Sathel, Paceran, Dessia (Bossları kesme sırası yazdığım şekilde olacak.)

** Sathel tüm partiye Shattering Throw atıyor. Mass dispel edilecek priest yoksa healer healleyecek.

** Bosslara clave ile vurmamak gerekiyor. Bosslar %40 ulaştığında farklı özellkler kazanıyor. Öldürücü olabilir.

** Healer Paceranın yaptığı Generic Alteration debuffu dispel edecek.

** Yerde yeşil alan oluşuyor kaçıyoruz.

** Dessia fixate yapıyor. Kite yapacağız.


2. Boss Gorechop

** Odanın bir kenarından boydan boya kancalar çıkıyor. Bir duvar gibi düşün. Kancalar bize doğru gelecek. Boşlukta dur kancayı yeme. İlk kancadan kaçar kaçmaz daha küçük bir kanca arkasından gelecek. Onuda dodge yap.

** 2 tane Add çıkacak ölünce altında yeşil alan bırakacak ve bu yeşil alanlar kenarlara doğru hareket edecek. İçinde durma.

** Boss etrafında daire çıkacak dairenin dışına çıkıyoruz.

** Daire add ve kancalar aynı anda gelebilir dikkat.


3. Boss Kul’Tharok

** 2 kişiye link atıyor. Link alanlar yerdeki yeşil dairenin arkasına geçecek. Ruhumuz çıkacak ve bosa doğru gidecek.

   Ruhumuzu hızlıca almamız gerekiyor. Almazsak stun ve aşırı damage yiyoruz. (Link dispel edilebiliyor. Ice Block işe yarıyor). Ayrıca ruhumuzu aldığımızda bize %30 damage buff veriyor.


4. Boss Xav the Unfallen

** Boss ard arda Massive Cleave ve Crushing Slam adında iki ability kullanıyor. Bunların cast süresi uzun.  Massive clave daha az bir alana vururken Crushing Slanm daha geniş bir alana vuruyor. Bu abilityleri kullanırken kaçıyoruz.

** Defending Crash ile bu kez daire şeklinde etrafına clave atacak. Dairenin içinde durma. Push Back yapıyor.

** Boss banner spawn edecek hızlıca kesiyoruz. Bu banner kesilmediği sürece hareket hızımızı düşüren bir debuff alıyoruz. Buda az önceki abilitylerden kaçmamızı zorlaştırıyor.

** Boss 2 kişiye zincirliyor ve alt kata gönderiyor. Bu oyuncular aşağı indiğinde birbirne düşman oluyor. Hızlıca bir oyuncu diğerini kesecek. Oyuncular aşağıda iken boss %10 daha fazla vuruyor yukarıda kalanlara. Aşağıdakiler yukarı geldiğinde %10 damage buff alıyor.


5. Boss Mordretha

** Herkesin altına alan açıyor uzaklaş. Alan patlayınca add bırakıyorsun addleri kes. Stack durmakta fayda var. (çıkan addleri aoe ile kesmek için)

** Boss bir bir girdap oluşturuyor ve oyuncular o girdaba doğru sürükleniyor. Ters yöne kaç.

** Boss önüne doğru dönerek siyah bir rüzgar üflüyor. Dodge yap.

** Alanda birçok hayalet addler çıkacak. Bunlara damage yapamıyoruz. Tank bosu boş bir yere çekecek. Bu addler gittikten sonra 4 tane daha hayalet dinazor çıkıyor ve ortaya doğru charge yapıyor. Önünde durma dodge yap.


Plaguefall

Location : Maldraxxus

Covenant : Necrolord : Yerdeki ölü slimelara Fleshcraft abilitysini kullanırsak 3 dakika boyunda partiye %15 haste, %10 damage reduction ve aoe hasarımızı arttıran bir buff alıyoruz.


1. Boss Globgrog

** Plague Stomp ability kullandığında partiyi push back yapıyor ve damage vuruyor.

** Boss önüne doğru cast yapacak önünde durma acıtıyor.

** 3 tane küçük 1 büyük tane slime add çağırıyor. Küçükleri rangeler hızlıca kesebilir. Slime addlerin bosa ulaşmaması gerekiyor. Bu addler bosa ulaştığında bosa heal atıyor.

   Büyük dahil addler her türlü cc yiyor. Büyük add kesmekle uğraşmak yerine cc yapabiliriz.

** Tank bosu sürekli kite yapacak. (Slimelardan bosu kaçırmak için)


2. Boss Doctor Ickus

** Melee rangede duruyoruz her zaman.

** Partiye debuff bırakıyor. Mass dispel atılabilir veya healer healleyecek.

** Büyük bir slime add çıkacak ve cast etmeye başlayacak. Cast bitirdiğinde patlıyor. Büyük slime add kesilecek.

** Boss fight boyunca platformlar arasında yer değiştirecek. Bizde platform değiştireceğiz. Değiştirirken platformalar arasındaki plague havuzları debuff bırakıyor 4 saniye. Heallenecek. Veya warlock portal açabilir.

** Çıkan küçük slime add kesilecek.


3. Boss Domina Venomblade

** Boss zemina 2 tane web daire atıyor (Örümcek ağı). Bu alanların üzerinde yürüyerek yok edebilir.

** Her yok olan alandan bir add çıkıyor addleri kes.

** Boss random bir oyuncuyu örümcek ağına alıyor. Druidler form değiştirerek bundan kurtulabilir.

** Parti 6 yard mesafe ile duracak.


4. Boss Margrave Stradama

** Add çıkacak kes.

** Boss etrafında tentacle çıkarıyor. Tentacle yere çarpıyor yeşil alan oluyor. Tentacle olmadığı yerde boşluklarda duruyoruz. Bazen bu boşluk çok az oluyor dikkat. Birinci tentaclenin çarptığı yerde durursak arkasından geleni yemiyoruz.

** Boss yukarıdan yeşil renkli yağmur yağdıracak. Bu Infectious Rain adında bir debuff bırakacak. Dispel edilmesi gerekiyor.

** Tank sürekli melee range de durman gerekiyor.

** Yerde yeşil bir çember olacak. Tank o çemberde duracak.

Bir cevap yazın