The Nokhud Offensive

  Şimdiye kadar World of Warcraft’ta oynadığımız diğer dungeon’ların aksine bu dungeon’un tamamında uçan Dragonriding mount’larımızla hareket edebiliyoruz ve istediğimiz boss’tan başlayabilme şansına da sahibiz. Ayrıca dungeon içerisinde belli noktalara yerleştirilmiş girdaplardan yararlanarak boss’lar arasında hızlı bir şekilde hareket edebilme şansına sahipsiniz.

Boss’lar ve Trash Taktikleri

Granyth ve Öncesindeki Trash’ler:

Bu boss’un bulunduğu alana geldiğinizde öncelikli olarak 3 adet Nokhud Lancemaster’i öldürmeniz gerekmektedir. Daha sonra boss aktif oluyor, fakat boss alanı içerisinde sürekli gezinmekte olan add’ler var ve bunlardan kontrollü şekilde kurtularak boss ile savaşacağınız alanı açmanız gerekiyor.

Nokhud Longbow:

 • Bu mob’lar genellikle sabit bir şekilde sizinle savaşırlar ve Shoot yetenekleri ile rastgele oyunculara hasar verirler.
 • Rain of Arrows : Belirli bir bölgeye ok yağdırarak alan etkili hasar verirler. Gökyüzünden yağan oklardan kaçının.
 • Multi-Shot : Önündeki 40 yard’lık frontal alan içerisine hasar verirler. Bu yeteneği kullandıklarında da önlerinde durmamakta fayda var.

Nokhud Warspear :

 • Bu mob’lar tank’lanmalıdır. Tank’ın üzerinde Pierce adındaki yetenekleri ile kanama etkisi yaratarak hasar verirler. Bu etki stack’lenir. Öncelikli olarak bu mob’lar öldürülmelidir.

Nokhud Hornsounder :

 • Rally the Clan : Bu yeteneği kullandıklarında çevrelerindeki diğer mob’ların %50 daha fazla hasar vurmalarına neden olur. Bu yeteneğin 5 saniye cast’i vardır. Mutlaka interrupt’lanmalı veya CC’lenmelidir.

Nokhud Lancemaster :

 • Cleaving Strikes : Önündeki geniş alana fiziksel hasar verir. Tank bu mob’u bu nedenle party’nin aksi yönünde bakacak şekilde tank’lamalıdır.
 • War Stomp : Cleaving Strikes’ın hemen ardından bu yeteneği kullanarak çevresine fiziksel hasar verir ve alan içerisindekilere stun atar. Melee oyuncular bu yetenekten hasar yememek için uzaklaşmalıdır.
 • Disruptive Shout : Tüm party’e fiziksel hasar verir ve interrupt eder. Yetenek kullanımı sırasında denk gelirse 6 saniye boyunca yetenek kullanamazsınız.

Granyth :

3 Nokhud Lancemaster’i öldürdükten sonra boss alanın ortasına iner ve savaşabilirsiniz.

 • Eruption : Boss 100 enerjiye ulaştığında bu yeteneğini kullanır ve her 3 saniyede bir tüm party’e hasar verir. Her 3 saniyede bir vurduğu bu hasar sürekli artar. Bu yetenek eğer interrupt edilmezse neticede tüm oyuncular ölür. Bu yeteneği interrupt’lamanın tek yolu boss ile savaştığınız alanın etrafındaki Dragonkiller Lance adındaki zıpkınları kullanmaktır. Boss Eruption yeteneğini kullanmadan 2 saniye kadar önce rastgele bir zıpkın aktive olur. Herhangi bir oyuncu boss bu yeteneği kullanmaya başladığında zıpkını kullanarak boss’a bir mızrak fırlatmalı ve boss’u stun’lamalıdır. Zıpkın sayesinde boss 5 saniyeliğine stun yer ve canının %5’i kadar hasar alır. Tam bu esnada Nokhud Saboteur adında bir add çıkarak aktive olacak zıpkına doğru hareket eder. Eğer bu add zıpkına ulaşırsa zıpkını kullanılamaz hale getirir ve kaçınılmaz bir wipe ile sonuçlanır. Bu nedenle add çıktığında tüm öncelik add’e verilmeli ve öldürülmelidir. Stun, yavaşlatma, fear gibi bütün CC’ler bu mob üzerinde çalışmaktadır. Boss’un 100 enerjiye ulaşması yaklaşık 27 saniye sürmektedir.
 • Shards of Stone : Boss düzenli aralıklarla Shards of Stone adındaki yeteneğiyle tüm oyunculara kaçınılmaz bir hasar verir. Bu hasar heal’lanmalıdır.
 • Tectonic Stomp : Fight boyunca düzenli olarak bu yeteneği kullanarak çevresine hasar verir ve yakınındaki oyuncuları knock back eder. Melee oyuncular bu yetenekten kaçınmak maksadıyla boss’dan uzaklaşabilirler.

The Raging Tempest ve Öncesindeki Trash’ler

Granyth’i yendikten sonra bir sonraki boss olan The Raging Tempest’e Dragonriding mount’unuz ile gidebilirsiniz. Bu dungeon’daki tüm boss’lar gibi bu boss’u da aktive edebilmek için çevredeki diğer mob’lardan kurtulmalısınız. Bu alanda etrafta 4 adet Stormsurge Totem bulunmaktadır. Sırayla bu totemleri kırdıktan sonra boss artık savaşılabilir olur. Boss’un etrafındaki alanda çok fazla patrol olduğu için burada ilave add’lerden de kurtulmak isteyebilirsiniz.

Stormcaller’lar

 • Totemic Overload : Boss’u aktive edebilmek için kırılması gereken totem’lerin etrafında isimleri Stormcaller ile başlayan benzer mob’lar bulunmaktadır. Bu mob’lar Stormsurge Totem’in etrafında olan tüm oyunculara kaçınılmaz alan etkili hasar vurmaktadır. Bu nedenle bu mob’lar yüksek önceliklidir ve ilk öldürülmesi gerekenlerdir. Bu noktada defansif yetenekler kullanılarak mümkün olduğunca az hasar alınmaya çalışılmalıdır.

Primalist Stormspeaker :

 • Bu mob’lar fazlasıyla tehlikelidir ve hem interrupt edilmesini, hem de özel önem verilmesini gerektiren yetenekleri vardır.
 • Stormbolt : Mob’un tank üzerinde kullandığı yetenektir ve tek hedefli hasar verir. Interrupt edilebilir.
 • Tempest : Interrupt edilmesi gereken en önemli yetenektir. 5 saniye boyunca her saniye tüm party’e hasar verirler ve her hasar verdiğinde stack’lenen bir dot bırakır. Bu dot 12 saniye boyunca aktif kalır ve her saniye hasar verir. Ola ki Tempest interrupt’lanmaz ise party üzerinde kalan bu dot dispel’lenebilir.

Primalist Thunderbeast :

 • Chain Lightning : Rastgele bir oyuncu üzerine bu yeteneği kullanırlar ve 10 yard içerisindeki bütün oyunculara hasar verir. Ayrı durmak bu yeteneğin tüm party’e vereceği hasarı azaltır. Interrupt’lanabilir.
 • Thunder Clap : Bu yeteneklerini melee range’e kullanırlar. Melee oyuncular hasar almamak için dikkatli olup mob’dan uzak durabilirler.

Primal Stormshield :

 • Stormshield : Canlarının %25’i kadarıyla 12 saniyelik bir kalkan kazanırlar. Eğer kalkan kırılmazsa çevrelerindeki oyunculara hasar verirler.

 

The Raging Tempest

 • Fight boyunca savaş alanının çevresinden boss’a doğru Uncontrollable Energy adında orb’lar hareket eder. Bu orb’ları topladığınızda 15 saniyeliğine %5 ilave hasar ve healing buff’u kazanırsınız, fakat her orb’a dokunduğunuzda bir miktar hasar alırsınız. Bu buff 10’a kadar stack’lenebilir. Üzerinizdeki buff’un süresini takip ederek kaybolmasına izin vermeden ilave hasar ve healing buff’unu sürekli aktif tutabilirsiniz.
 • Lightning Strike : Boss periyodik olarak tüm oyuncular üzerinde aynı anda bu yeteneğini kullanır ve geniş bir alana etkili olacak şekilde hasar verir. Bu noktada oyuncular birden fazla Lightning Strike hasarı almamak için ayrı durmaya dikkat etmelidir. Bununla birlikte Lightning Strike alanı içerisinde kalan orb’lar kaybolur.
 • Electrical Overload : Lightning Strike ile patlayan orb’lar etraflarına hasar vururlar. Bu noktada ya orb’u çabuk bir şekilde toplamalısınız, ya da ulaşamayacağınızı fark ettiğinizde fazla yakınında da durmamalısınız.
 • Energy Surge : Boss periyodik olarak kendi kendini buff’layarak saldırı hızını %100 artırır ve vurduğu melee saldırıların ilave hasar vermesini sağlar. Bu yetenek boss üzerinden dispel’lenebilir.
 • Electrical Storm : Boss 15 saniyeliğine bütün oyuncuları etkileyen bir fırtına oluşturur ve her yarım saniyede bir herkese hasar verir. Bu noktada defansif ve healing cooldown’ları saklanmalıdır. Boss ilk olarak 30. Saniyede bu yeteneğini kullanır, sonrasında da her 1 dakikada bir bu faza girer. Sonrasında ise fight bu şekilde bir döngü halinde devam eder.
 • Wind Burst : Eğer tank boss’dan uzaklaşırsa boss bu yeteneğini kullanarak tank’a sürekli olarak hasar verir. Orb toplamak isteyen tank’lar buna dikkat etmelidir.
 • The Raging Tempest : Boss’un tam altında durduğunuzda bu yetenekten hasar alırsınız.

Teera ve Maruuk ve Öncesindeki Trash’ler

Diğer boss’larda olduğu gibi bu boss’larla savaşabilmek için de öncelikle bazı trash mob’lardan kurtulmamız gerekiyor. Bu sefer de 4 ayrı bölgedeki Soulharvester necromancer’ları öldürüyoruz.

Soulharvester’lar:

 • Death Bolt Volley : Tüm party’e hasar verir ve interrupt’lanmalıdır.
 • Shatter Soul : Party’deki rastgele 3 oyuncuya bu debuff’larını kullanarak 15 saniye boyunca %30 daha az hasar vurmalarına neden olurlar ve ruhları bedenlerinden ayrılır. Ruhunuzu toplayarak bu debuff’tan kurtulabilirsiniz veya 15 saniye geçmesini bekleyebilirsiniz.
 • Harvest Soul : Eğer 20 yard yakında bir oyuncu ölürse bu yeteneklerini kullanırlar ve Consumed Soul buff’u kazanırlar. Bu buff mob’un heal’lenmesini sağlar ve vurduğu shadow hasarının artmasına neden olur.

Ukhel Deathspeaker :

 • Grasp of the Dead : Rastgele 2 oyuncu üzerinde bu yeteneklerini kullanırlar ve debuff alan oyuncular hem 6 saniye boyunca hasar alırlar, hem de hareket hızları azalır. Curse kaldıran yetenekler ile bu debuff silinebilir. Debuff bittiğinde oyuncular yere sabitlenir.
 • Chant of the Dead : 10 yard yakınlarındaki tüm oyunculara hasar verir ve yine 10 yard yakınlarındaki tüm undead mob’ların hem %20 fazla hasar vurmalarını, hem de %20 daha az hasar almalarını sağlar. Etkilenen mob’lar üzerinde soothe yetenekleri kullanılabilir.

Ukhel Beastcaller :

 • Devour Spirit : Yakınlarındaki bir dostları üzerinde kulanarak 20 saniyeliğine bir buff kazanırlar. Bu 20 saniye boyunca vurdukları hasarı %100 artırırlar.
 • Heavy Slash : Tank üzerinde bu yeteneklerini kullanırlar ve yüksek miktarda fiziksel hasar verirler.
 • Desecrating Roar : Yanında savaşması için 3 tane Bakar çağırır. Bu yetenek sadece stun’lanarak engellenebilir.

Ukhel Corruptor :

 • Necrotic Eruption : Bir bölgeye bu yeteneklerini kullanarak vurduğu noktadaki oyuncuların hasar almalarına neden olur. Bu yetenekten kaçılmalıdır.

Ukhel Willcrusher :

 • Dominate : Herhangi bir oyuncuyu mind control altına alarak savaşmasını sağlar. Bu yetenek interrupt’lanmalıdır. Hemen öncesinde yerleştirilen bir Tremor Totem de işe yarayacaktır.

 

Teera ve Maruuk :

Bu iki boss birlikte savaşırlar ve ortak can havuzunu paylaşırlar. Bu nedenle her iki boss’a da hasar vuracak şekilde birlikte tank’lanmalıdır. Boss’ların her birinin kendi enerji barları vardır ve 100’e ulaştıklarında kendi özel yeteneklerini kullanırlar. Teera 50 enerji ile başlar, Maruuk ise 0 enerji ile. Ayrıca her iki boss, Ancestral Bond yetenekleri sayesinde birbirlerinden 20 yard uzak kaldıkları her saniye %5 ilave hasar kazanırlar. Bu nedenle de iki boss’u birbirine yakın tank’lamak istiyorsunuz. Teera mesafeli saldırmaktadır, Maruuk ise melee’dir.

 • Spirit Leap : Teera bu yeteneği ile rastgele bir bölgeye atılarak hasar verir. Maruuk’u Teera’nın atıldığı yere getirerek birlikte tank’lamaya devam etmelisiniz.
 • Quick Shot : Teera bu yeteneğini fight boyunca sürekli olarak rastgele hedefler üzerinde kullanır. Healer’lar party genelini sürekli olarak yüksek canda tutarak bu hasardan rastgele ölümleri engellemeye dikkat etmelidir.
 • Brutalize : Maruuk bu yeteneği tank üzerinde kullanır ve çok yüksek miktarda hasar verir. Hem healer’lar hem de tank’lar bu yetenek için özellikle cooldown bekletebilirler.
 • Frightful Roar : Maruuk periyodik olarak bu yeteneğini kullanarak 15 yard içerisindeki oyunculara hasar vererek fear atar. Fear’dan etkilenmemenizi sağlayan yetenekler kullanarak bundan etkilenmeyebilirsiniz.
 • Gale Arrow : Teera 100 enerjiye geldiğinde tank harici diğer oyuncuları hedef alarak onlara ok atar. Bu oklar isabet ettiğinde hasar verir ve oyuncuların bulunduğu yerden dört farklı yöne doğru tornadolar çıkar. Bu tornadolara temas etmeniz durumunda hasar alarak knockback yersiniz. Oyuncular kontrollü olarak birbirlerinden nispeten uzakta durarak bu tornadoların spawn olmalarını sağlamalıdır.

Repel ve Guardian Wind : Teera Repel yeteneğini kullanarak Maruuk’un yakınındaki oyuncuları knock back eden bir rüzgar oluşturur ve sonrasında da channel olarak kullandığı Guardian Wind yeteneği ile oyuncuların Maruuk’un etrafında bir rüzgar alanı oluşturarak oyuncuların Maruuk’a yaklaşmasını engeller. Bu Guardian Wind yeteneği interrupt edilmelidir.

 • Earthsplitter : Maruuk 100 enerjiye ulaştığında bu ölümcül yeteneğini kullanarak bulunduğu yerden oyunculara doğru çizgisel bir hat üzerinde yerden hasar verir. Bu yetenek mutlaka dodge’lanmalıdır.

Balakar Khan ve Öncesindeki Trash’ler

Önceki boss’ları istediğiniz sırayla bitirdikten sonra son boss Balakar Khan aktif olur. Önceki boss’ların aksine son boss’a giderken Dragonriding mount’unuzu serbestçe kullanamıyorsunuz. Boss’a giden bölgeye yaklaştığınızda Stormcaller’s Fury etkisinden hasar alıp yere indiriliyorsunuz ve sonrasında Dragonriding mount’unuz ile havalanamıyorsunuz. Standart mount’larınız ile yerden hareket edebilirsiniz. Son boss’a giden yol boyunca yine trash mob’lar ile mücade etmeniz gerekiyor.

Nokhud Warspear :

 • Swift Stab : Rastgele bir oyuncuya atılarak hasar verir ve kanama etkisi bırakır.

Nokhud Thunderfist :

 • Storm Shock : Bu yetenekleri ile rastgele oyunculara hasar verir ve dot hasarı bırakır. Bu dot etkisi stack’lenebilir. Birden fazla defa aynı yetenekten hasar alındığı durumlarda cooldown kullanarak hayatta kalmaya çalışılmalıdır.

Nokhud Houndsman :

 • Command : Seek : Bu mob’lar yanlarında pet’leri ile gezmektedirler ve bu yetenekleri ile rastgele oyunculara saldırarak hasar verir ve interrupt ederler. CC etkileriyle kontrol altında tutulmaya çalışılabilir. Ayrıca bu mob’lar normal saldırılarıyla rastgele oyunculara hasar verirler.

Nokhud Defender :

 • Bloodcurdling Shout : Tüm oyuncuları 6 saniye boyunca fear ederler. Bu yetenek mutlaka interrupt’lanmalıdır.

Batak ve Balara :

 • Son boss’tan önceki ikili mini boss.
 • Ravaging Spear : Balara rastgele bir oyuncunun bulunduğu noktaya mızrağını fırlatır ve yüksek miktarda hasar verir. Bu yetenek dodge’lanmalıdır.
 • Broad Stomp : Batak önündeki 20 yard’lık alana hasar verir. Bu yetenek de dodge’lanmalıdır.
 • Vehement Charge : Balara önündeki doğrusal bir hat boyunca atılarak geçtiği doğrultudaki herkese hasar verir. Bu yetenek de dodge’lanabilir.

 

Balakar Khan

2 fazdan oluşan bir savaştır. Arada add’lerle mücadele ettiğiniz bir faz bulunur.

 • Rending Strike ve Savage Strike : Boss bu yeteneği tank üzerinde kullanır ve doğrudan hasar verdikten sonra 10 saniye boyunca her saniye hasar veren bir kanama etkisi bırakır. Bu etki aynı zamanda boss’un vurduğu Savage Strike’lardan da %500 hasar alınmasına neden olur. Bu dot süresince defansif cooldown kullanılmalıdır. Savage Strike ile boss tank’a hasar verir.
 • Iron Spear ve Iron Stampede : Periyodik olarak boss rastgele bir oyuncuyu işaretleyerek mızrağını fırlatır ve düştüğü alandaki oyunculara hasar verir. Bu yetenek dodge’lanmalıdır. Daha sonrasında boss mızrağın bulunduğu noktaya Iron Stampede yeteneği ile atılarak doğrusal yönde bütün oyunculara hasar verir ve mızrağını yerden alır. Hem Iron Spear hem de Iron Stampede yetenekleri bir duvara doğru bait’lenerek boss’un çok uzağa atılması engellenebilir.
 • Upheaval : Boss bir oyuncuyu seçerek bulunduğu bölgeye bir yetenek atışı fırlatır. Bu yetenek çok yüksek hasar verir, bu yüzden yeteneğin düşeceği alandan kaçılmalıdır.
 • Intermission – Stormwinds : Boss’un canı %60’a düştüğünde ara faz başlar ve boss bu sırada hasar almaz. Boss’un ara faza girebilmesi için add’lerin spawn olacağı noktaya yürümesi gerekmektedir. Bu nedenle boss’u bu noktadan uzakta tank’layarak boss’un ara faza girmesini geciktirebilirsiniz. Neticede boss bu “yürüme” sırasında herhangi bir yetenek kullanmadığı için rahat bir %3-4 hasar çıkarma şansına sahip olursunuz.
 • Intermission sırasında 4 adet Nokhud Stormcaster’lar aktif olur ve doğrudan Storm Bolt yeteneklerini kullanmaya başlar. Öncesinde her bir add için bir interrupt atanabilirse add’lerin tank tarafından rahatça toplanması sağlanabilir, böylece rahatça aoe yapılabilir.
 • Stormwinds : Intermission sırasında boss Stormwinds yeteneği ile tüm party’e sürekli hasar verir. Bu hasar Intermission devam ettikçe artarak devam eder. Add’ler öldüğünde ise boss ile tekrar savaşmaya devam edebilirsiniz. Add’leri çabuk bir şekilde öldürmek buradaki kritik noktadır. Intermission uzadıkça hasar dayanılmaz bir noktaya gelecektir. Intermission sırasında yerdeki elektrik alanları dodge’lanarak ilave hasar almaktan kaçınılmalıdır.
 • Conductive Strike ve Thunder Strike : Boss tekrar aktive olduktan sonra bu yeteneği tank üzerinde kullanır. Bu yetenek doğrudan hasar verir ve 10 saniye boyunca her saniye hasar vuran bir dot bırakır. Tank, bu dot süresince boss’un vurduğu Thunder Strike’lardan %500 daha fazla hasar alır.
 • Static Spear ve Iron Stampede : Boss rastgele bir oyuncuyu seçerek Static Spear fırlatır. Bu mızrak yere çarptığında tüm oyunculara hasar vererek onları mızrağa doğru çeker. Bu yetenekten hemen sonra boss yine mızrağına doğru atılır ve doğrusal hat boyunca hasar verir. Bu noktada oyuncular mızraktan uzaklaşarak Iron Stampede’nin hasarından kaçmalıdır.
 • Crackling Upheaval : Birinci fazdaki gibi boss yine bir bölgeye yetenek atışı ile hasar verir. Oyuncular bu noktadan kaçmalıdır.