Ruby Life Pools

Boss’lar ve Trash Taktikleri

Melidrussa Chillworn ve Öncesindeki Trash’ler

  İlk boss’a giden yol boyunca kenarlarda ejderha yumurtaları yer almaktadır ve üzerlerinden geçtiğinizde kırılarak içerisinden add’ler çıkar. Bu yol boyunca trash mob’ların yetenekleri de sizi türlü şekillerde knock back yaptığı için hem ayağınızın altında açılan alanlardan kaçmalı, hem de hareket ederken dikkatli olmalısınız.

Infused Whelp :

 • Yumurtaların üzerinden geçildiğinde ortaya çıkan mob’lardır.
 • Cold Claw ve Primal Chill : Hedeflerine bu yetenek ile hasar verip Primal Chill stack biriktirirler. 8 stack’e ulaştığınızda stun yersiniz.

Primal Juggernaut:

 • Excavating Blast : Rastgele bir oyuncuyu hedef alarak genişçe bir alana çarpacak şekilde bir yetenek atışı gerçekleştirir. Ölümcül derecede hasar verebilir. Dodge’lanmalıdır.
 • Crushing Smash : Bu yeteneği tank üzerinde kullanır. Tank’ın yüksek hasar almasına neden olur. Tank bu yetenek için cooldown kullanabilir. Heal’lenmelidir.

Primal Terrasentry :

 • Stone Missile : Bu trash mob’lar size taş fırlatarak alan etkili hasar verir. Taşların düşeceği yer önceden belli olur. Bu alanlar hasar verir ve sizi knock back yapar. Dodge’lanmalıdır.

Flashfrost Earthshaper :

 • Tectonic Slam : Etraflarındaki genişçe bir dairesel alana yüksek miktarda hasar verir. Bu yetenek ya dodge’lanmalı ya da mob’lar stun’lanmalıdır.

Flashfrost Chillweaver :

 • Icebolt : Rastgele oyuncular üzerinde kullanarak hasar verir. Boşta interrupt varsa kullanılabilir.
 • Ice Shield : Bu mob’lar rastgele bir trash üzerinde bu channeled yeteneklerini kullanarak kalkan verirler. Mob’lar bu yeteneklerini ne kadar uzun süre kullanırlarsa verdikleri kalkan da o kadar çok olur. Kalkan alan mob hiçbir şekilde CC’lenemez ve interrupt edilemez. Bu nedenle bu yetenek mutlaka interrupt’lanmalıdır.

Defiler Draghar :

 • İlk boss’tan önceki miniboss’tur.
 • Steel Barrage : 3 saniye boyunca tanka sürekli olarak saldırır ve saldırı boyunca alınan her hasar için oyuncuların altında alan oluşturacak şekilde etrafa parçalar saçılır. Bu alanlardan kaçılması gerekmektedir, aksi taktirde yüksek miktarda hasar alırsınız. Tank burada cooldown kullanabilir, party üyeleri de yine alanlardan hasar almamalıdır.
 • Blazing Rush : Boss bir oyuncuya dönerek gerilir ve doğrusal olarak atılarak hasar verir, kanama etkisi bırakır ve knock back yapar. Bu yetenek kesinlikle dodge’lanmalıdır, aksi taktirde tank dışındaki oyuncuların bu saldırıdan sağ çıkmaları çok zordur. Genel bir strateji olarak herhangi bir duvarın kenarında bu mob tank’lanarak bu mekanik kontrollü şekilde atlatılabilir.

Melidrussa Chillworn :

 • Hailbombs : Boss oyuncuların ayaklarının altında bir alan açarak kısa süre sonra buralardan buz parçaları çıkartır. Bu buz parçaları çok yüksek miktarda hasar verir ve muhtemelen yüksek key’lerde ölümcül olacaktır. Bu buz parçalarından herhangi bir şekilde hasar almak 2 stack Primal Chill debuff’u verir. Primal Chill debuff’u her stack’de hareket hızınızı %6 azaltır ve 8 stack debuff aldığınızda bir buz küresine hapis olursunuz. Mümkün olduğunca Hailbomb’ların bir arada spawn olmalarını sağlamak fight sırasında hareket kolaylığı sağlayacaktır. Healer’lar Primal Chill debuff’larını sürekli olarak oyuncuların üzerinden silmelidir.
 • Chillstorm : Boss her 20 saniyede bir bu yeteneği kullanarak bir bölgede buz alanı oluşturur ve oyuncular bu alana doğru çekilir. Bu alan aktif kaldığı müddetçe tüm party her saniye hasar alır ve bu alan kapandığında da oyuncular dışa doğru itilerek yine anlık bir hasar alırlar. Bu alan kapandığında oyuncuların altında yine Hailbomb’lar oluşur. Bu noktada hareket halinde olunmalı ve hasar alınmamalıdır.
 • Awaken Whelps : Boss bu yeteneği kullandığında odanın bir köşesindeki yumurtalardan add’ler çıkmasını sağlar. Add’ler çıktığında boss kendi üzerinde Ice Bulwark adında bir kalkan kullanır ve Frost Overload yeteneği ile tüm party’e hasar verir. Frost Overload yüksek hasar verir ve interrupt’lanması gerekir, fakat Ice Bulwark aktif olduğu müddetçe bu mümkün değildir. Bu noktada add’ler boss’un yanında tank’lanmalı ve cleave hasarı ile boss’un kalkanı kırılırken bir yandan da add’ler öldürülmelidir.

Kokia Blazehoof ve Öncesindeki Trash’ler

Melidrusa’yı öldürdükten sonra drake’lere binip üst kata çıkıyoruz. Bir sonraki boss’u aktif etmek için bütün platformu dolaşarak Blazehound Destroyer’leri öldürmeniz gerekiyor. Bunun haricinde iki büyük ejderha Thunderhead ve Flamegullet ile de savaşmanız lazım.

Thunderhead :

 • Storm Breath : Mob bir oyuncuya dönerek frontal alan etkili hasar verir ve tank dışındaki oyuncuların 1-2 tick hasar alması muhtemelen öldürür. Dodge’lanmalıdır.
 • Thunder Jaw : Bu yeteneği tank üzerinde kullanır ve yüksek hasar vererek geriye doğru knock back olmasına neden olur.
 • Rolling Thunder : Rastgele 2 oyuncuya bu yeteneği kullanır ve debuff alan oyuncuların etrafında genişçe bir alan açılır. Debuff bittiğinde bu alan içerisindeki tüm oyuncular hasar alır. Dispel edilebilir. Genel taktik bir oyuncuyu dispel edip diğerinin party’den uzaklaşmasını sağlamaktır. Dispel edildiğinde sadece mekaniği alan oyuncu hasar alır.

Flamegullet :

 • Flame Breath : Mob bir oyuncuya dönerek frontal alan etkili hasar verir. Mutlaka dodge’lanmalıdır.
 • Fire Maw : Bu yeteneği tank üzerinde kullanır ve yüksek miktarda hasar verip sürekli fire hasarı veren bir dot bırakır.
 • Molten Blood : Mob’un canı %50’ye indiğinde enrage olur ve 60 yard içerisindeki bütün oyuncular sürekli hasar alır. Bu hasar zaman ilerledikçe artar. Bu hasara ölmeden mob öldürülmelidir.

Blazehound Destroyer :

 • Living Bomb : Mob’lar bu debuff’u rastgele oyunculara kullanırlar ve mekaniği alan oyuncunun etrafında bir alev çemberi oluşur. Bu debuff birkaç saniye boyunca hasar verir ve sona erdiğinde alan içerisinde kalan bütün hedeflere (diğer mob’lar dahil) hasar verir.
 • Inferno : 100 yard çevresindeki bütün oyunculara hasar verir ve buna ek olarak 6 saniyelik bir dot hasarı ekler.
 • Burnout : Mob’un canı %0’a geldiğinde çevresinde bir alev alanı oluşturur ve bu alev alanı birkaç saniye sonra patlayarak ölümcül hasar verir. Bu mekanik geldiğinde mob’dan uzaklaşılmalıdır.

Primalist Cinderweaver :

 • Cinderbolt : Rastgele oyunculara kullanırlar ve hasar verirler. Bu yetenek interrupt’lanmalıdır.
 • Burning Ambition : Mob bu yeteneği kendi üzerinde kullandığında %25 fazla hasar alır, fakat haste’i %50 artar.

Primalist Flamedancer :

 • Flame Dance : Etraflarına sürekli alev alanları fırlatarak alan etkili hasar verirler. Yere düşecek alanları görebilirsiniz. Bunlardan kaçılmalıdır. Bu yetenek interrupt edilemez fakat stun ve knock back etkileri ile kontrol altında tutulabilir.

Scorchling :

 • Burning Touch : Bu yaratıklar dungeon içerisindeki en az tehlikeli yaratıklardır. Bu yetenekleri ile tank’a hasar verirler.

 

Kokia Blazehoof :

 • Ritual of Blazebinding : Boss rastgele bir oyuncunun bulunduğu noktaya Blazehound Firestorm adında bir add spawn eder ve bu add spawn olduğu anda bulunduğu yere hasar verir. Buradan kaçılmalıdır. Savaş alanını kontrol altında tutmak için belli noktalar belirlenerek buralarda topluca durulabilir ve add’in buraya spawn olması sağlanabilir. Add’ler her koşulda öncelikli hedeftir ve çıktıkları anda odaklanılmalıdır. Boss bu add’lerden sıklıkla spawn eder; bu nedenle bir sonraki add çıkmadan önceki öldürülmeli ve fight kontrol altında tutulmalıdır. Bu add’ler Roaring Blaze adındaki yetenekleri tüm party’e hasar vurur ve interrupt’lanabilir. En sonunda add’ler öldüklerinde Burnout yetenekleri ile etraflarına hasar vururlar ve burada bir ateş alanı oluşmasına neden olurlar. Bu açılan ateş alanı fight boyunca kaybolmaz.
 • Molten Boulder : Boss yine rastgele bir oyuncuya dönerek yerde bir alev topu oluşturur ve bu top bir süre yuvarlandıktan sonra patlayarak yerde ateş alanı oluşturur. Bu topu da yine belli bir noktada toplanarak bait’lemek mümkündür.
 • Fight genel olarak bu iki mekanik arasında ilerlemektedir. Yerde ateş alanları açıldıkça boss’u hareket ettirerek ve savaş alanını randımanlı kullanarak boss ölene kadar bu şekilde devam eder.

Kyrakka ve Erkhart Stormvein ve Öncesindeki Trash’ler

Storm Warrior :

 • Thunderclap : 5 yard içerisindeki tüm oyunculara hasar verir ve haste’lerini %10, hareket hızlarını %20 azaltır. Çoğunlukla melee oyuncuların dikkat etmesi gereken bir yetenektir.

Primal Thundercloud :

 • Tempest Barrier : Canlarının %65’i kadarıyla üzerlerinde kalkan vardır. Purge’lenerek daha hızlı öldürülebilirler.

Tempest Channeler :

 • Lightning Storm : Tüm party’nin 6 saniye boyunca her yarım saniyede bir hasar almasına neden olur. Bu yetenek heal’lanmalıdır.
 • Thunderbolt : Alan etkili hasar verir. Interrupt’lanmalıdır.
 • Summon Primal Thundercloud : Primal Thundercloud adında küçük add’ler spawn eder. Bu add’ler rastgele oyunculara atılır ve hasar verir. Atılacağı nokta yerde mavi işaret ile belli olur. Dodge’lanabilir.

High Channeler Ryvati :

 • Son boss’u aktif etmeden önceki mini-boss’tur.
 • Shock Blast : Bu yetenek interrupt’lanmalıdır. Hasar vermesinin haricinde ilave dot da bırakır.
 • Lightning Storm : Bu yeteneği kullandığında tüm party’e büyük çaplı hasar verir. Personal cooldown’larınızı kullanmanızı gerektirecektir.

 

Kyrakka ve Erkhart Stormvein :

Bu iki boss birlikte savaşırlar ve aynı can havuzunu paylaşmazlar. Bu yüzden her ikisiyle ayrı ayrı uğraşılması gerekmektedir. Kyrakka havadan saldırırken Eckhart yerdedir. İki boss’dan herhangi birinin canı %50’ye indiğinde Kyrakka yere iner ve birlikte savaşırlar. Bu noktada her ikisine birden hasar verebilirsiniz. Kyrakka’yı öldürmeye öncelik vererek en azından Infernocore mekaniğinden kurtulabilirsiniz.

 • Interrupting Cloudburst : Eckhart fight boyunca düzenli aralıklarla bu yeteneğini kullanarak tüm party’e hasar verir. Eğer cast sırasındaysanız interrupt olursunuz ve 4 saniye boyunca yetenek kullanamazsınız.
 • Infernocore : Kyrakka’nın Roaring Firebreath ve Flamespit yetnekleri üzerinizde Infernocore adında bir debuff bırakır. Bu debuff stack’lenebilir ve 3 saniye boyunca her yarım saniyede bir hasar vurur. Eğer ateş yeteneklerinin herhangi birinden hasar alırsanız stack sayısı artar ve debuff süresi resetlenir. Bu debuff’un süresi bittiğinde patlayarak etrafınıza hasar verirsiniz ve çevrenizde debuff’unuzun stack sayısı kadar Flaming Embers adında alev alanı oluşturursunuz.
 • Flaming Embers : Infernocore mekaniği ile yerde açılan alev alanlarıdır. İçerisinde durmanız durumunda hasar alırsınız. Bu alevlerden hasar almanız durumunda yine Infernocore stack’i alırsınız.
 • Flamespit : Kyrakka havada uçarken rastgele bir oyuncuya bu yetenek ile hasar verir ve mekaniği alan oyuncu 1 stack Infernocore debuff’u alır. Boss aynı yeteneği yerdeyken kullandığında ise bütün oyuncular bu hasarı alır, dolayısıyla her oyuncuda 1 stack Infernocore birikir.
 • Roaring Firebreat : Kyrakka havada uçarken rastgele bir bölgeye alçalır ve bir oyuncuya doğru dönerek nefesiyle hasar verir. Bu mekanikten birden çok defa hasar alınması ölümcül olabilir, ayrıca alınan her hasar 1 stack Infernocore verir.
 • Stormslam : Eckhart bu yeteneği tank üzerinde kullanır ve hem fiziksel, hem de natüre hasar verir. Bu yetenek tank üzerinde debuff bırakır ve 30 saniye boyunca sonraki natüre / fire yeteneklerden alınan hasarı %100 artırır. Bu debuff stack’lenir ve fight boyunca muhtemelen düşmeyecektir. Bu nedenle tank ve healer’lar cooldown’larını düzenlil kullanarak tank’ın hayatta kalmasını sağlamalıdır.
 • Winds of Change : Boss bu yeteneği kullandığında tüm party’e 5 saniye boyunca sürekli hasar verir ve bir rüzgar oluşturur. Bu etki altındayken tüm oyuncular ve yerdeki Flaming Ember’ler rüzgarın doğrultusunda hareket ederler. Rüzgarın estiği doğrultuya dikkat ederek kontrollü bir şekilde yerdeki alev alanlarından hasar almamalısınız ve açtığınız ateş alanlarıyla diğer oyuncuları sıkıştırmamalısınız.