Dragonflight ile gelen yeni sınıfımız Evoker’in DPS spec’i Devastation, hem single target, hem de aoe hasara uygun yetenekleri ile fazlasıyla mobil olabilen bir oynanış sunmaktadır. Mastery’si nedeniyle genel olarak yüzdelik canı yüksek olan hedeflere daha fazla hasar vurmakla birlikte hedeflerin canı azaldıkça DPS’inde de genel bir düşüş ortaya çıkıyor. Buna mukabil sahip olduğu cooldown’lar ile bu dezavantajından kurtulabilir ve çeşitli işlevsel özellikler sayesinde de her koşulda farkını hissettirebilir.

Dracthyr Aktif ve Pasif Irksal Yetenekler :

 • Glide : Düşme hızınızı azaltarak havada süzülmenizi sağlar. Bu yeteneği havadayken zıplama tuşunuza basarak aktive edebilirsiniz. Hem dragon, hem de insan formunda kullanabilirsiniz. Demon Hunter’ların glide mekaniği ile aynıdır.
 • Soar : 1,5 saniye boyunca gücünüzü toplayıp havaya sıçrarsınız. Sıçradıktan sonra tekrar yere inene kadar Dragonriding ile benzer mekaniklerde uçabilirsiniz, fakat Dragonriding’in aksine burada yeteneklerinizin cooldown’ları çok uzundur ve yere indikten sonra tekrar Soar yeteneğini kullanabilmek için 4 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bu 4 dakikalık cooldown Dragonriding talent’leri ile azaltılabilir ve tamamını keşfettiğiniz kıtalarda 1 dakikalık cooldown azalması daha sağlar. Havada uçtuğunuz sırada ileri atılma ve yukarı kanat çırpma yetenekleri elde edersiniz.
 • Tail Swipe : Kuyruğunuz ile arkanızdaki hedefleri hava sıçratırsınız. 1,5 dakika cooldown.
 • Wing Buffet : Kanatlarınızla çırparak önünüzdeki hedefleri ileri doğru savurursunuz. 1,5 dakika cooldown.
 • Visage : Dracthyr ve insan formunuz arasında geçiş yaparsınız. İsterseniz combat dışındayken sadece insan formunuzun görünür şekilde olmasını ayarlayabilirsiniz. İnsan formunuzdayken (combat dışında) yakınınızdaki oyuncular her 2 saniyede bir maksimum canlarının %2’si kadar iyileşirler. Combat sırasında sadece Dracthyr formunda bulunabilirsiniz.
 • Awakened : Mastery’niz Devastation spec’indeyken %2,5, Preservation spec’indeyken %1,8 yüksektir.
 • Discerning Eye : Perception’unuzu 50 artırır. Perception puanı madenleri ve çiçekleri görme alanınızı ve toplayıcılık mesleklerinde rare materyal bulma şansınızı artırır.
 • Familiar Skies : Tamamını keşfettiğiniz kıtalarda %20 daha hızlı uçarsınız.
 • Tempered Scales : Armor değeriniz %75 daha fazladır.
 • Devastation Base ve Talent ile Gelen Yetenekler :
 • Azure Strike (Blue) : Cast süresi ve cooldown’u yoktur, alan etkili spellfrost hasarı verir. AOE hasar vermek istediğinizde sürekli spam’layabilirsiniz.
 • Unravel (Blue) : Hedefin üzerindeki kalkanlara yüksek miktarda spellfrost hasar verir. 9 saniye cooldown’u vardır.
 • Deep Breath (Black) : Yeteneği kullanmak istediğiniz doğrultuyu seçersiniz ve karakteriniz o doğrultuda alev kusarak uçar. Alan içerisindeki bütün hedefler volkanik hasar alır ve bu uçuş sırasında karakteriniz stun, snare gibi CC etkilerine maruz kalamaz.
 • Disintegrate (Blue) : 3 essence harcar. Tek hedefli channeling bir yetenektir ve hedefiniz üzerine sürekli olarak hasar verirsiniz. Hedefiniz bu süre boyunca %30 yavaşlar.
 • Fire Breath (Red) : Empower yeteneğidir. Karakteriniz derin nefes alarak bu yeteneği güçlendirir ve önündeki konik alana anlık fire hasarı vurarak yine fire hasarı veren bir dot bırakır. Vurduğu hasar ve dot süresi yeteneğin ne kadar güçlendirilmiş olduğunu bağlı olarak değişir. 30 saniye cooldown’u vardır.
 • Living Flame (Red) : Tek hedefli bir yetenektir, cooldown’u yoktur fakat cast süresi vardır. Hedefinize bir alev topu gönderirsiniz; hedefiniz düşmansa hasar verir, dostsa iyileştirir.
 • Pyre (Red) : 3 essence harcar. Hedefe bir alev topu göndererek alan etkili fire hasar verir.
 • Eternity Surge (Blue) : Empower yeteneğidir. Karakteriniz derin nefes alarak bu yeteneği güçlendirir ve hedefe spellfrost hasarı vuran büyü saldırısı yapar. Yeteneğin ne kadar güçlendirildiğine bağlı olarak birden çok hedefe hasar vurur. 30 saniye cooldown’u vardır.
 • Firestorm (Red) : Alan etkili hasar vurur. Cast süresi vardır. Yeteneği kullanmak istediğiniz bölgeyi seçtiğinizde 12 saniye boyunca bu bölgeye alan etkili fire hasar verir.
 • Shattering Star (Blue) : Tek hedefli bir yetenektir. Hedefinize spellfrost hasarı vuran bir büyü saldırısı gönderirsiniz hedefinizin sizden belli bir süre boyunca %20 ekstra hasar almasına neden olursunuz. 15 saniye cooldown’u vardır.
 • Dragonrage (Red) : Ana DPS cooldown’u. Yakınınızdaki 3 hedefe Pyre atarsınız ve sonraki 14 saniye boyunca Essence Burst’un gerçekleşme şansı %100’e çıkar. 2 dakika cooldown.

 

Evoker Base Utility ve Talent ile Gelen Yetenekler

Blessing of the Bronze (Bronze) : Evoker’ların raid buff’udur. Bir saat boyunca tüm party ve raid oyuncularının önemli mobility yeteneklerinin cooldown’larını %15 azaltır. Her sınıf için hangi yeteneğin cooldown’unun azaldığı ise şu şekilde:

Death Knight – Death’s Advance

Demon Hunter – Fel Rush veya Infernal Strike

Druid – Dash veya Tiger Dash

Evoker – Hover

Hunter – Aspect of the Cheetah

Mage – Blink veya Shimmer

Monk – Roll veya Chi Torpedo

Paladin – Divine Steed

Priest – Leap of Faith

Rogue – Sprint

Shaman – Spiritwalker’s Grace veya Spirit Walk

Warlock – Demonic Circle: Teleport

Warrior – Heroic Leap

 • Zephyr : Sizi ve 25 yard alan içerisindeki en yakın 4 raid oyuncusunu havalandırır, 8 saniye boyunca %30 hareket hızı verir ve alan etkili saldırılardan alınan hasarı %20 azaltır.
 • Source of Magic : Bu yeteneği bir healer üzerinde kullanırsınız ve 30 dakika boyunca Empower yeteneği kullandığınız zaman her bir Empower seviyesi başına healer’in %0,25 manası yenilenir.
 • Time Spiral : 2 dakika cooldown’u olan bir yetenektir. Kullandığınızda sonraki 10 saniye içerisinde raid’deki oyuncular, cooldown’da olsa bile önemli movement yeteneklerini tekrar kullanabilirler.
 • Rescue : Bu yeteneği kullandığınızda hedeflediğiniz oyuncuya zıplarsınız ve sonrasında tekrar bir alan seçip kullandığınızda o oyuncuyla birlikte seçtiğiniz noktaya uçarsınız. Her iki uçuş doğrultusunda eğer arada bir engel varsa yetenek başarısız olur. Düşmekte olan veya başka platformlardaki oyuncuları bu şekilde hareket ettirebilirsiniz.
 • Sleep Walk : 20 saniye boyunca düşman bir hedefi incapacitate edersiniz ve size doğru hareket etmesini sağlarsınız. Hedefe hasar verilmesi durumunda bu CC bozulabilir.
 • Oppressing Roar : Önünüzdeki konik bir alana kükreyerek sonraki 10 saniye boyunca bu alan içerisindeki kalan hedeflerin üzerine uygulanan CC etkilerinin süresinin %50 uzamasını sağlarsınız. Talent ağacında Overawe talent’ini aldığınızda bu yetenekten etkilenen hedeflerin üzerindeki enrage etkilerini de kaldırabilirsiniz. Bu şekilde enrage özelliği kaldırılan hedef başına Oppressing Roar’ın cooldown’u 20 saniye azalır.
 • Landslide : Yeteneği kullandığınız alan içerisinde kalan bütün hedefleri 30 saniyeliğine snare eder, hareketsiz bırakır. Bu hedeflere hasar vurulduğunda snare etkisi kalkabilir.
 • Hover : Yeteneği kullandığınızda havalanırsınız, 6 saniyeliğine %30 hareket hızı kazanırsınız ve Empower yetenekleriniz hariç hareket halinde yetenek kullanabilirsiniz.
 • Tip the Scales : 2 dakikalık cooldown’unuzdur. Kullandığınız anda bir sonraki Empower yeteneğinizi maksimum seviyede ve anında kullanmanızı sağlar.
 • Obsidian Scales : 12 saniye boyunca aldığınız hasarı %30 azaltırsınız. 1,5 dakika cooldown’u vardır, Obsidian Bulwark talent’i ile 2 kez kullanabilirsiniz.
 • Renewing Blaze : Yeteneği kullandıktan sonraki 8 saniye boyunca aldığınız hasarı 8 saniye içerisinde heal olarak geri kazanırsınız. 1,5 dakika cooldown’u vardır.
 • Quell : Interrupt yeteneğinizdir. 25 yard mesafede kullanabilirsiniz. Interrupt ettiğinizde hedefiniz 4 saniye boyunca aynı yetenek sınıfından yetenek kullanamaz. 40 saniye cooldown’u vardır, talent ile 20 saniyeye indirilebilir.
 • Cauterizing Flame : Hedefinizden bleed, poison, curse ve disease etkilerini kaldırır ve herhangi bir etkiyi kaldırdığında hedefinizi heal eder. 1 dakika cooldown’u vardır.
 • Expunge : 8 saniye cooldown ile hedefinizdeki bütün poison etkilerini kaldırır.
 • Verdant Embrace : Bir oyuncuya uçarsınız ve oyuncuyu heal edersiniz.

 

 

Essence ve Empower Mekaniği:

 

Essence Mekaniği :

Evoker’lerin mana haricinde kullanabildikleri Essence adında kendilerine özgü bir kaynakları daha vardır. Devastation spec’inde Power Nexus talent’ine puan vermediğiniz müddetçe en fazla 6 essence puanınız bulunmaktadır. Essence’ler normal koşullarda ve herhangi bir talent vermediğinizde 5 saniyede 1 tanesi dolacak şekilde çalışmaktadır. Disintegrate ve Pyre yetenekleriniz essence ile kullanabildiğiniz yeteneklerinizdir. Disintegrate yeteneği 3 essence ister, Pyre ise talent verdiğinizde 2, vermediğinzde ise 3 essence ile kullanılır.

Bununla birlikte filler yetenekleriniz Azure Strike %15 şansla ve Living Flame de %20 şansla Essence Burst buff’unu aktif edebilir. Essence Burst aktifken kullandığınız bir sonraki Pyre veya Disintegrate yeteneğini kaynak harcamadan kullanabilirsiniz. Ayrıca Dragonrage cooldown’unuz aktifken kullandığınız her Azure Strike ve Living Flame yeteneği Essence Burst buff’unu tetikler, fakat Essence Burst maksimum 2 adet stack’lenebilir. Bu nedenle hem essence’lerinizin çöpe gitmesini engellemek, hem de Essence Burst’lerinizi randımanlı kullanmak için Dragonrage’e girmeden önce essence’lerinizi tüketmek bazı koşullarda mantıklı olabilir. Essence ve Essence Burst’lerinizi etkileyen talent ağacınızda seçebileceğiniz talent’ler şu şekilde:

  Devastation Talent Ağacı

Ruby Essence Burst : Living Flame yeteneğiniz %20 şansla Essence Burst buff’u verebilir. Essence Burst bir sonraki Pyre veya Disintegrate yeteneğini essence harcamadan kullanmanızı sağlar. Talent ağacınızın ilk basamağında bulunduğu için bu talent’e doğrudan puan vermek istersiniz. Single target DPS rotasyonunuzda Living Flame yeteneğini filler olarak kullandığınız için sıklıkla proc’layacaktır.

Azure Essence Burst : Azure Strike yeteneğiniz %15 şansla Essence Burst buff’u verebilir. Essence Burst bir sonraki Pyre veya Disintegrate yeteneğini essence harcamadan kullanmanızı sağlar. Azure Strike yeteneği birden fazla hedefe hasar verir, ama buff’un aktive olma şansı yeteneği kullanmanız ile alakalıdır. Yani, Azure Strike’ın birden fazla hedefe hasar vermesi buff’un aktive olma ihtimalini etkilemez.

Dense Energy : Pyre’nin Essence ihtiyacını 1 azaltır. Bu sayede Pyre 3 essence değil, 2 essence harcar. Talent ağacındaki bir sonraki adım olan Power Nexus ile essence miktarınızı 6’ya çıkarmanız neticesinde aralıksız olarak 3 Pyre kullanabilir olursunuz. Her ne kadar Pyre güçlü bir alan etkili hasara sahip olduğu için 3 hedefin üzerindeki pack’lerde rotasyonunuzda önemli bir yere sahip. Ayrıca talent ağacının sol tarafındaki sonraki adımlara ulaşabilmek için bu talent’i alıyoruz.

Power Nexus : Maximum essence miktarınızı 6’ya çıkarır …çünkü neden olmasın? DPS rotasyonunuzun başlangıcında doğrudan doğruya 2 Disintegrate ile başlamak çoğu zaman çok yanlış olmamaktadır. Bu talent sayesinde bunu başarabiliyorsunuz. Fight sırasında herhangi bir zaman dilimi içerisinde de, özellikle Dragonrage’den çıktıktan sonra 2 Disintegrate’inizi hazır edebilirsiniz.

Dragonrage : 2 dakika cooldown’u vardır. Kullandığınızda 25 yard içerisindeki 3 hedefe Pyre atarsınız ve sonraki 14 saniye boyunca Essence Burst’un gerçekleşme şansını %100’e çıkarır. Ana DPS cooldown’unuzdur. 14 saniye’lik süre başta çok uzun gibi gelmese de, bir alt basamaktaki talent olan Animosity’i alarak her Empower yeteneğinizin bu süreye 6 saniye eklemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede Dragonrage’in aktiflik süresini 26 saniyeye çıkar. Hatta Eternity Surge ve Fire Breath’in cooldown’larını azaltan talent’ler ile birlikte aktif buff süresini daha da uzatabilirsiniz. Dragonrage’den çıkmadan hemen önce Essence Burst’unuzu tetikleyen Living Flame veya Azure Strike’ı iki kez kullanabilir ve cooldown’unuz bittikten sonra 2 essence yeteneğinizi bedava kullanacak şekilde bir mikro ayarlama yapabilirsiniz.

Essence Attunement : Essence Burst 2’ye kadar stack’lenebilir. Bu talent ile birlikte diğer yeteneklerinizi kullanırken elde edebileceğiniz Essence Burst’lerinizin de boşa gitmesini engellemiş olursunuz. Talent ağacınızdaki özellikle filler skill’lerinizin vuruşları Essence Burst’u aktive ettiğinde birden fazla Essence Burst stack’i gelebilir. Essence Attunement ise bunların çöpe gitmesine engel olmuş olur.

Titanic Wrath : Essence Burst, etkilenen yeteneklerinizin hasarını %7,5 / %15 artırır. Etkilenen skill’leriniz Disintegrate ve Pyre. Bu iki yetenek de hem AOE hem de single target rotasyonunuzun ana parçaları olduğu için bunların güçlenmesini istersiniz. Essence Burst aktifken vuracağınız bu yetenekleri daha fazla hasar vurması her şekilde DPS’inizi etkileyecektir

Arcane Vigor : Shattering Star 1 essence verir. Shattered Star aktif yeteneğinizin altında seçim yaparak alabildiğiniz bu talent genellikle diğer seçim olan Focusing Iris’a kıyasla daha sönük kaldığı için pek tercih edilmiyor. Genel olarak oldukça hızlı bir şekilde essence ürettiğiniz için, her 15 saniyede 1 ilave essence kazanmak pek işlevsel durmuyor.

Power Swell : Bir empower skill kullandığınızda 2  / 4 saniye boyunca %100 daha hızlı essence üretirsiniz. Empower skill’lerinizin ana cooldown’ları 30 saniye olduğu için ve Devastation ağacının genel duruşu essence’lerinizi bedavaya kullandığınız zaman daha fazla hasar yapacak şekilde buff’lar veriyor olması nedeniyle essence üretimi çok fazla ödüllendirilmiyor. Bununla birlikte talent ağacınızdaki Feed the Flames ve Causality talent’leriniz Essence Burst harcadığınızda Empower yeteneklerinizin cooldown’unu düşürdüğü için daha fazla empower skill’i ve dolayısıyla daha fazla essence üretimi birbirini güzel besleyen talent’ler olarak dikkat çekiyor.

Hoarded Power : Essence Burst’leriniz %20 şansla tüketilmez. DPS profiliniz Dragonrage sırasında yüksek seviyeye ulaştığı için bu esnada sürekli olarak Disintegrate veya Pyre kullanmak istiyorsunuz, bu nedenle cooldown’unuz içerisinde Essence Burst oluşturmak için çaba sarf etmektense sahip olduklarınızı tüketmemek daha büyük önem kazanıyor. Essence Burst’leriniz talent’ler sayesinde 2’ye kadar da stack’lenebildiği için, biraz şansınız da yaver giderse Hoarded Power’i limitlerine kadar kullanabiliyorsunuz ve tecrübe ettikçe aslında %20 şansın hiç de az olmadığını görüyorsunuz.

 

Feed the Flames : Essence Burst tüketmek Fire Breath’in cooldown’unu 2 saniye azaltır. Bu talent, Causality talent’iniz ile birlikte Dragonrage buff’unuzun süresini uzatmak için kullanılabilir. Dragonrage ile birlikte uyumlu çalıştığı için, hem mythic+ hem de raid ortamında genel olarak en yüksek DPS veren pasif talent’lardan birisi.

 

Evoker Talent Ağacı

Innate Magic : Essence’leriniz %5 / %10 daha hızlı yenilenir. Essence yönetiminizi doğrudan etkileyen bir talent olması bakımından Devastation olarak bu yeteneği her koşulda almak istersiniz.

Empower Mekaniği :

Empower tarafında ise iki farklı yeteneğiniz bulunmaktadır: Eternity Surge ve Flame Breath. Empower yeteneklerinizi kademeli olarak kullanarak onları şarj eder ve nasıl etki etmesini istediklerine kendiniz karar verebilirsiniz. Bu yetenekleri kullanmaya başladığınız cast barınız kademeli olarak bölünür ve hangi noktada bırakırsanız yeteneğin davranışı ona göre şekillenir. Empower yeteneklerini isterseniz basılı tutup bıraktığınızda kullanacak şekilde, isterseniz de birinci basışınızda şarj edip ikinci bastığınızda kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu oyunun seçenekler bölümünde belirleyebiliyorsunuz. Her ne kadar her iki yetenek de alan etkili hasar verecek şekilde tasarlanmış olsa da single target veya aoe hasara odaklanmalarını belirleme şansınız var. Empower yeteneklerin bir diğer ortak özelliği ise kullanabilmeniz için yerinizde sabit kalmanızı gerektirmesidir. Cast süresince hareket ettiğinizde veya bir şekilde knock-back edildiğinizde cast’iniz bozulur, fakat neyse ki yetenek cooldown’a girmez. Hover aktifken bile empower skill’lerinizi hareket halindeyken kullanamazsınız. Normal şartlarda Empower yeteneklerinizi cast ederken 3. Seviyeye kadar şarj edebilirsiniz, fakat Font of Magic talent’i 4. Seviyeye kadar şarj etmenize olanak sağlamaktadır. Bu da Empower yeteneklerinizden daha yüksek etki elde etmenizi sağlar.

 

Flame Breath : Flame Breath yeteneğini kullanmay başladığınızda önünüzde konik bir alan belirir. Yeteneği kullanmaya başladıktan sonra karakterinizin yönünü belirleyebilirsiniz. Yeteneğin rank seviyesi vurulan anlık hasarı ve bırakılan dot’un süresini etkileyecek şekilde çeşitlenmektedir. Blast Furnace talent’i ile bu dot’un base uygulama süresini 4 saniye uzatabilirsiniz (parantez içerisindeki değerler Blast Furnace ile uzatılmış değerlerdir). Buna göre;

 • Rank 1 : Yeteneği kullandığınızda düşük hasar ve 20 (24) saniyelik dot.
 • Rank 2 : Yeteneği kullandığınızda orta hasar ve 14 (18) saniyelik dot.
 • Rank 3 : Yeteneği kullandığınızda yüksek hasar ve 8 (12) saniyelik dot.
 • Rank 4 : Yeteneği kullandığınızda maksimum hasar ve 2 (6) saniyelik dot.

Eternity Surge : Bu yeteneği kullanmaya başladığınızda önünüzde herhangi bir alan belirmez. Yeteneğin etki alanı ana hedefiniz ve 12 yard çevresidir. Yeteneğin rank seviyesi vurulacak hedefin sayısını belirler. Eternity’s Span talent’ini seçtiğinizde Eternity Surge’un vurduğu hedef sayısını iki katına çıkarırsınız, bu da alan etkili burst hasarınızı fazlasıyla artırır. (parantez içerisindeki değerler yeteneğin Eternity’s Span seçili olarak vurduğu hedef sayısını göstermektedir).

 • Rank 1 : 1 hedefe hasar verir (2)
 • Rank 2 : 2 hedefe hasar verir (4)
 • Rank 3 : 3 hedefe hasar verir (6)
 • Rank 4 : 4 hedefe hasar verir (8)

Bununla birlikte bazı talent’leriniz Empower yeteneklerinizi daha da güçlendirecek ve çeşitlendirecek özellikler içermektedir. Bunları da şu şekilde belirtebiliriz;

 

Devastation Talent Ağacı:

Heat Wave : Fire Breath %20 / %40 daha fazla hasar verir. Fire Breath yeteneğiniz sizin hem single target, hem de aoe rotasyonunuzun önemli bir parçası olması nedeniyle bu yeteneğin alacağı ilave hasar her şekilde bir DPS kazancıdır. Bu talent’i her koşulda almaya önem gösterebilirsiniz.

Eternity’s Span : Eternity Surge ve Shattering Star normalden 2 kat fazla hedefe hasar verir. Bu talent single target savaşlar için bir DPS kazancı sağlamasa da AOE burst hasarınızı çok büyük oranda artırır. O nedenle add’lerin fazla olduğu fight’lar ve mythic+ düzeyinde bu talent’ten maksimum fayda sağlarsınız.

Eye of Eternity : Eternity Surge’un yaptığı kritik vuruşlar 1 essence verir. Bu talent doğrudan Scintillation talent’i ile uyumlu olarak çalıştığı için Disentegrate yeteneğiniz ile vurduğunuz Eternity Surge’lerin de size essence verbilecek olması anlamına geliyor.

Causality : Essence kullanan yetenekleriniz Eternity Surge’un cooldown’unu 1 saniye azaltır. Bu talent doğrudan Feed the Flames yeteneği ile birlikte Dragonrage’in uptime’ını etkilediği için Eye of Eternity’nin yanı sıra dikkate alınabilecek talent’lerden biri olarak öne çıkıyor.

Catalyze : Disintegrate kullanırken hedefiniz üzerindeki Fire Breath %100 daha sık hasar verir. %100 daha sık hasar veriyor olmak dot’un iki kat hızlı tick’lemesi anlamına gelmektedir ve bu yetenek Fire Breath dot’unun pasif olarak daha fazla vurması anlamına geldiği için büyük çaplı bir DPS artışı sağlar. Ve genel olarak en yüksek pasif hasar artışı sağlayan talent’iniz budur.

Font of Magic : Empower yeteneklerinizin maximum seviyesi 1 artar. Artan yetenek seviyesi hem Flame Breath’in hem de Eternity Surge’un kullanım alternatiflerini çok büyük ölçüde genişletmektedir. Özellikle Flame Breath’i burst hasarına veya Eternity Surge’un hedef sayısı artışına ihtiyacınız varsa kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta bir yeteneği 4. Seviyeye şarj edebilmek için cast sürenizin de uzuyor olmasıdır. Yani, bu talent’i kullansanız da kullanmasanız da 3. Seviyenin şarj süresi sabittir, 4. Seviye için ilave cast süresi gerekir.

Burnout : Fire Breath hasarı %8 / %15 ihtimalle sonraki Living Flame yeteneğinizin insant cast olmasını sağlar, 2’ye kadar stack’lenebilir. Living Flame’in cast süresinin olmaması hem mobility’niz, hem de Living Flame’in kendi dot’unu yenilemeniz açısından size avantaj sağlamaktadır, fakat bu talent’i aslında bir alt basamaktaki talent’e ulaşmak için alıyoruz. Dragonrage içerisinde instant olarak kullanılabilmesi de Azure Strike’a alternatif yarattığı için genel bir DPS artışı anlamına da gelir.

Imminent Destruction : Empower yetenekleriniz maksimum seviyeye %10 / %20 daha hızlı ulaşır. Empower yeteneklerini daha uzun süre cast etmenizi sağlayarak kağıt üzerinde büyük bir avantaj olarak görünmesinin yanında diğer talent’lerden aldığınız etkilere kıyasla bunun biraz zayıf kaldığı söylenebilir. Ne var ki Tip the Scales cooldown’unuz olmadığı zaman, özellikle Mythic+ ortamında dikkate alınabilecek talent’lerden biri.

Scintillation : Disintegrate %15 şansla %30 / %60 etkinlikte 1. Seviye Eternity Surge atabilir. Eye of Eternity talent’iniz ile birlikte inanılmaz bir uyum içerisindedir. Disintegrate yeteneğiniz channel ettiğiniz süre boyunca 4 kez hasar vurur ve her bir hasarın Eternity Surge vurma şansı vardır. Bu iki talent ile birlikte Disintegrate’in attığı her bir Eternity Surge, kritik vuruş yaptığında essence kazandıracaktır. Yani Disintegrate bastıkça essence kazanır ve dolaylı yoldan bir döngü halinde Disintegrate spam’layabilirsiniz.

Iridescence : Bir empower yetenek kullandığınızda sonraki 10 saniye içerisinde kullanacağınız aynı renkten 2 yeteneğiniz  %15 fazla hasar verir. Buradan hareketle Eternity Surge mavi yetenekleri buff’lar, Flame Breath kırmızı yeteneklerinizi buff’lar. Bu talent’in en kötü yanı sağ taraftan ilerleyip en son basamakta sahip olmanız. Her ne kadar rotasyonunuzdaki bütün yetenekleri doğrudan güçlendirse de talent ağacınızdaki diğer yetenekler DPS’inize daha fazla etkiye sahip olduğu için bu talent pek tercih edilmiyor.

Everburning Flame : Kırmızı yetenekler Fire Breath’inizin dot süresini 1 saniye uzatır. Fire Breath’in kendisinden ziyade bu yeteneğin hedefin üzerinde bıraktığı dot DPS’inizin önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu dot’u, en azından Fire Breath cooldown’unuz tekrar gelene kadar yenilemek özellikle single target DPS’inizi önemli miktarda etkilemektedir. Bu nedenle, bu buildi kullandığınız zaman her türden hasar veren “kırmızı yetenekleri” rotasyonunuz içerisine almak istersiniz. Bu yetenekler arasında AOE yeteneğiniz Firestorm ve hatta onun altındaki talent Snapfire bile bulunuyor. Talent ağacınızın başlarında yer alan Ruby Embers’in Living Flame’e verdiği dot etkisi de yine bunun bir parçası.

Evoker Talent Ağacı :

Tip the Scales : Zamanı sıkıştırarak sonraki empower skill’inin maximum seviyede kullanılmasını sağlar. Talent’in açıklamasında yer alan “maximum seviye”, Font of Magic ile empower yetenekleri 4. Seviyeye yükseltmeyi de kapsamaktadır. Özellikle mobility sağlaması bakımından ve alan etkili hasarınızı en yüksek seviyeye çıkartmak bakımından bu talent yine rotasyonunuz arasında yer alan önemli bir cooldown.

Blast Furnace : Fire Breath’in dot etkisi 2 / 4 saniye daha uzun kalır. Devastation olarak ortak Evoker talent ağacından seçtiğiniz, DPS’inizi doğrudan etkileyen önemli talent’lerinizden birisi. Özellikle Devastation tarafında Everburning Flame ile birlikte Fire Breath dot’unu daha rahat bir şekilde etkin tutabilmek için bu talent’ten fazlasıyla fayda sağlıyorsunuz.

Leaping Flames : Fire Breath’den sonra kullandığınız ilk Living Flame, Fire Breath’in empower seviyesi kadar hedefe vurur. Fire Breath’in etkinliğini artırabilmek ve Living Flame’in dot’unu fazla hedefe yayabilmek için doğrudan bir AOE hasar artışı sağlar. Örneğin, 4. Seviyede Fire Breath kullandığınızda bir sonraki Living Flame’iniz 4 düşmana çarpar. Eğer hedefinizin etrafında bir düşman yoksa Living Flame’iniz dost hedeflere çarparak onları heal eder.

 

Genel Kullanıma Yönelik Build’ler

Single Target Build 1:

Talen Ağacının Kodu: 

BsbBAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAkAAAAAAgmSKkIkQCJJJlkEFhUCJSIJSQSSSkIB

Rotasyon ve Genel Bilgiler:

 • Neredeyse tamamen single target hasara yoğunlaşmış bir build’dir. Hatta bazı noktalarda cleave hasarını bile göz ardı etmektedir.
 • Party ve Raid için yeterli miktarda utility sağlamaktadır. Bununla birlikte personal defansif yetenekleri de içerisinde barındırmaktadır ve olabildiğince desteklemektedir.

Rotasyon adına Devastation Evoker daha ziyade öncelik sırasını dikkate alacağı için çok yetenek barınızda fazla sayıda parlayan tuş bulunacaktır. Bunun için de bazı noktalarda mikro management’ı doğru yaparak DPS’inizi yükseltecek alanlar bulabilirsiniz.

 • Pull’dan 2 saniye kadar önce Living Flame ile açılışınızı yapıp sonrasında 2 x Disintegrate ile essence’lerinizi harcayın.
 • Hemen ardından Dragonrage ile birlikte önce Fire Breath ve sonrasında Eternity Surge ile Dragonrage’inizin aktif süresini uzatın. Fire Breath ve Eternity Surge’yi genel olarak Dragonrage buff’unun süresini uzatmak için kullanıyorsunuz ama bunun haricinde normalde de cooldown’da tutarak kullanabilirsiniz. Güzel Essence Burst proc’ları ile birlikte Dragonrage içerisindeyken ikinci kez Flame Breath kullanabilirsiniz.
 • Dragonrage içerisindeyken, sadece Burnout tetiklendiği zaman Living Flame kullanın (instant cast). Onun dışındaki bütün koşullarda, anında Essence Burst tetiklemek için Dragonrage içerisindeyken Azure Strike vurun.
 • Shattering Star’ı genel olarak cooldown’u geldikçe kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Shattering Star’dan asıl DPS kazancını, peşinden 2-3 Disintegrate kullandığınız zaman elde edersiniz. Bu nedenle uygun anı kollayacak şekilde Essence Burst’lerinizi biriktirebilirsiniz ama Shattering Star’ı da fazla bekletmek DPS kaybı anlamına gelecektir.
 • Dragonrage buff’unuz bitmeden 1-2 saniye önce Essence Burst stack’lemek için Azure Strike kullanın.
 • Fire Breath’in hasarını Feed the Flames buildi’nde dot olarak istediğiniz için Tip the Scales rotasyonun önemli bir parçası değil. O yüzden burada anlık burst istediğiniz zamanlar için saklayabilir veya açılışınızda tek hedefe bile olsa anında Eternity Surge atabilmek için kullanabilirsiniz.
 • Hedefinizin üzerinde sürekli olarak 3 stack Living Flame dot’unu düşürmemeye çalışın. Ruby Embers yerine alternatif olan Engulfing Blaze alarak doğrudan Living Flame’in doğrudan vurduğu hasarı artırabilirsiniz. Burnout ile çoğunlukla instant cast atacağınız için mantıklı bir tercih olabilir.

 

 Single Target Build 2 (Starstorm Build)

  Talent Ağacı Kodu: BsbBAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAkAAAAAAgmSQiQCSSSSSJJRRiUCJSIJSgkkEJSA

  Rotasyon ve Genel Bilgiler:

 • Single target hasara odaklanmasının yanı sıra Firestorm ile hafif düzeyde alan etkili hasar imkanı da sunmaktadır. Bunun yanı sıra single target DPS rotasyonunuza da Firestorm’u ekleyerek talent ağacınızın en sonundan Everburning Flames’i almanızı sağlıyor.
 • Verebileceği party ve raid utility’leri açısından özellikle Source of Magic ile healer’e mana katkısı sağlamaktadır.
 • Her ne kadar alan etkili bir yetenek olsa da, rotasyonunuz içerisine Firestorm’u alması build’in temelini oluşturmaktadır. Bu build’deki maksat, Fire Breath yeteneğinin bıraktığı dot’u sürekli aktif tutacak koşullar yaratmaktır.
 • Pull’dan 2 saniye önce Living Flame ve arka arkaya 2 x Disentegrate attıktan sonra Essence’lerinizi bitiriyorsunuz.
 • Hemen arkasından Firestorm ve Dragonrage açtıktan sonra Fire Breath’i 2. seviyede kullanıyorsunuz. Fire Breath’in 2. seviyede bıraktığı dot, vurduğunuz her fire hasarı ile aktif kaldığı süre uzayacağı için için, ideal koşullarda Fire Breath cooldown’unuz gelene kadar düşmeyecektir.
 • Snapfire talent’i her proc’ladığında bunu ana hedefiniz üzerinde kullanın.
 • Shattering Star’ı sürekli cooldown’da tutun, fakat asıl DPS kazandırdığı yer 2-3 Essence Burst biriktirdikten sonra kullanmaktır. Bu nedenle uygun anı kollayabilirsiniz ama fazla bekletmek de DPS kaybı anlamına gelir.
 • Hedefinizin üzerinde sürekli olarak 3 stack Living Flame dot’unu düşürmemeye çalışın. Ayrıca Living Flame’in vurduğu anlık hasar da Fire Breath dot’unun süresini uzatmaktadır.

 

  Mythic Plus Build

Talent Ağacı Kodu:BsbBAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACAAAAAAoohkISSkgkkUSSSLhUCJSkkAkkIRIJJ

Rotasyon ve Genel Bilgiler:

 • Evoker’in genel Mythic Plus build’i hem Single Target için hem de AOE için dengeli bir hasar potansiyeli ortaya çıkarıyor.
 • Alan etkili stun ve daha etkili snare ile birlikte daha güçlü party utility’si sunmaktadır, fakat empower yeteneklerinin şarj süresi ve mastery’nin çalışma mekanizması nedeniyle uzayan fight’larda hasarı azalma eğilimindedir.

 

 • Empower yeteneklerinizi, Dragonrage için saklamıyorsanız eğer sürekli olarak cooldown’da tutabilirsiniz. Empower yeteneklerinizi hangi seviyede kullanacağınızı hem o an savaştığınız mob sayısına, hem de mob’ların ne kadar süre içerisinde öleceklerine bağlı olarak kullanın. Özellikle Fire Breath için, burst gerektiren savaşlarda seviye 3’e veya 4’e kadar şarj ederek kullanabilirsiniz.
 • 1-3 arası sayıda mob ile savaşıyorsanız Disentegrate, 3 ve daha fazla mob ile savaştığınızda Pyre daha fazla DPS kazancı sağlamaktadır.
 • Deep Breath’i hem alan etkili stun, hem de düşük canı kalmış fazla sayıda mob’a execute yeteneği olarak kullanabilirsiniz.
 • Dragonrage’e girmeden önce Charged Blast’ı maksimum seviyeye kadar stack’lemeye çalışın. Dragonrage’in atacağı her Pyre, stack’lediğiniz Charged Blast’ın verdiği hasar buff’undan etkilenerek hasar vurur. Bu da alan etkili hasarınızın ciddi miktarda artması anlamına gelecektir.
 • Tip the Scales cooldown’unu yine fight’ın gereksinimlerine göre kullanın. Yüksek seviyede kullandığınız her bir Fire Breath sonrasında Living Flame yeteneğinizi alan etkili vurarak hasarınızı artırın.

6 -Stat Dengesi, Mastery ve İkincil Stat’lar

 • Devastation Evoker’lerin Mastery’si Giantkiller, hedefinizin canının yüksekliğine bağlı olarak onlara belli bir yüzdelik oranda daha fazla hasar vurmanızı sağlar. Temel mastery değeriniz %20 olarak karakteriniz oyuna başlar ve Awakened pasifinizden gelen %2,5 mastery ile birlikte bu değer %22,5’a ulaşır. Bu şu anlama geliyor; %100 cana sahip bir hedefe normalden %22,5 daha fazla hasar vurursunuz, fakat hedefinizin canı azaldıkça bu %22,5 ekstra hasar çarpanı gitgide düşer. Mastery rating’iniz ile birlikte bu hasarı artırabilirsiniz. Bu azalış çizgiseldir.

Bunu “anti-execute” mekaniği olarak düşünebilirsiniz. Bununla birlikte bazı cooldown’larınız ve yetenekleriniz, hedefinizin can miktarından bağımsız olarak mastery’nizden maksimum fayda sağlamanıza olanak tanıyor. Talent ağacınızdaki Tyranny, asıl DPS cooldown’unuz olan Dragonrage ve Deep Breath sırasında maksimum mastery sağlar.

Bu kısımdaki matematik her ne kadar expansion boyunca değişebilecek olsa da, şu anki hesaplamalar Devastation Evoker’lerin Mastery > Haste  > Critical Strike > Versatility şeklinde ikincil stat ağırlığına sahip olduğunu gösteriyor. Her ne kadar kendi karakterinizin stat dengesini sim’leyerek asıl doğru sonuçlara ulaşacak olsanız da genel olarak Versatility DPS katkısı olarak en düşük stat’ınız ve zorunda olmadıkça item’lerinizde Versatility istemiyorsunuz.

 

7 -Devastation Evoker Tier Set Bonus’ları

 

2-Set Bonus : Empower yeteneklerin kritik vuruş şansını %5 artırır ve Empower yetenek kullandıktan sonraki 6 saniye boyunca kritik vuruş şansını %5 artırır.

4-Set Bonus : Empower yetenekleri %25 ihtimalle Sated debuff’u bırakmadan Fury of the Aspects (Bloodlust) etkisi verir.

Starstorm single target build’i üzerinden sim’lendiğinde, 2-set bonus’u 0-set’e ilave olarak yaklaşık %4,5 hasar artışı vermektedir. 4-set bonus’unun 2-set’e ilave verdiği hasar ise yaklaşık %3,5’tur.

Bir cevap yazın