Destruction Warlock Rehberi

Destruction Warlock’lar, genel olarak ikili ve üçlü fight’lar için uzmanlaşmış ve çoğunlukla da yüklü miktarda alan etkili hasar çıkarabilen intellect sınıflar arasında yer almaktadır. Havoc ve Chaos Bolt ile yüklü miktarda hasarı pet’lerine çok fazla odaklanmadan çıkarabilmektedir ve Rain of Fire yeteneği ile sürekli alan etkili hasar oluşturabilir.

 

Güçlü Yanları :

– Tek hedefli ve alan etkili hasarda güçlü burst ve sürekli hasar imkanı. Havoc ile ikili hedef hasarında oyundaki en iyi sınıflardan biri.

– Warlock ağacından gelen pasif stamina ve defansif özellikleri ile birlikte inanılmaz dayanıklı. Ayrıca Healthstone, Demonic Gateway, Soulstone ve Ritual of Summoning ile party ve raid için çok yönlü utility.

– Öğrenmesi çok zor olmayan bir sınıf olması.

Zayıf Yanları :

– Oynanış mekaniklerinin çoğu sabit bir şekilde yetenek kullanmasını gerektiriyor. Mobil olmasını gerektiren durumlarda sınırlı hasar çıkışına sahip.

– Genel olarak cooldown’ları dışında çok fazla hasar alternatifine sahip değil ve nispeten sıkıcı bir rotasyona sahip.

Önemli ve İyi Bilinmesi Gereken Mekanikleri :

– World of Warcraft’taki dot mekaniklerinden birisi olan Pandemic, tek dot’umuz olan Immolate için de işlemektedir. Buna gore aktifliği %30’un altındayken Immolate’inizi yenilediğinizde, yeni dot’unuzun süresi eski dot’unuzun kalan süresi üzerine eklenecektir. Buna gore, örneğin hedefinizde Immolate’iniz bitmeye 3 saniye kaldığında 18 saniyelik yeni bir Immolate daha basarsanız, dot’un süresi 21 saniyeye çıkacaktır.

– Tek hedefli savaşlarda Destruction Warlock’un en yüksek hasar veren yeteneği Chaos Bolt’tur ve bu yüzden fazla sayıda Chaos Bolt atacak ortamı kendiniz için yaratmalısınız. Soul shard üretimi atacağınız Chaos Bolt sayısını doğrudan etkilediği için Infernal cooldown’unuzun etrafında oynamalı ve talent seçimlerini buna gore yapmalısınız.

– Diğer Warlock talent’lerinin haricinde Destruction spec’I Soul Shard’ların altında Soul Shard Fragment adında birimlere sahiptir. Her beş Fragment 1 Soul Shard etmektedir ve yetenekleriniz doğrudan Fragment üretmektedir, Soul Shard değil. Bu yüzden Immolate’I hedeflerinize düzgün bir biçimde dağıtmanız önemlidir; her bir Immolate hasarı 1 fragment ve kritik vurması durumunda %50 şansla ilave 1 fragment daha verir. Soul Shard yönetiminizde Immolate’in payı çok büyüktür, bu da dolaylı yoldan haste stat’ının değerini Destruction için daha önemli kılmaktadır.

– Hem dungeon, hem de raid fight’larında Destruction’un seçilmesinin en büyük sebebi Havoc ile ikili hedeflere vurduğu yüksek hasar ve stabil bir alan etkili hasara sahip olmasıdır. Bunun bilincinde olarak Havoc aralığınızı çok sayıda Chaos Bolt kullanacak şekilde oluşturmanız önemlidir.

Defansif Cooldown’lar :

– Unending Resolve : 3 dakikalık cooldown ile aldığınız tüm hasarı 8 saniye boyunca %25 azaltır ve interrupt, silence ve pushback’den etkilenmezsiniz. Talent kullanarak cooldown’unu azaltabilir veya alınan hasar miktarını azaltabilirsiniz.

– Dark Pact : Canınızı belli bir miktarda hasar alıp aldığınız hasarın 2,5 katı kadar kalkan kazanırsınız. Talent kullanarak bu yeteneğin cooldown’unu düşürebilir veya aynı miktarda kalkan kazanmak için daha az hasar almayı tercih edebilirsiniz.

– Soul Leech : Hasar vurdukça üzerinizde bir kalkan birikmesini sağlarsınız. İsterseniz talent kullanarak bu kalkanın hem pasif olarak birikmesini, hem de aldığınız hasarın bir kısmının zamana yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Ofansif Cooldown’lar :

– Destruction Warlock’lar doğrudan ofansif yeteneğe sahip değillerdir ve talent ağacından puan vererek bazı önemli cooldown’lara ulaşabilirler.

– Summon Infernal : 3 dakikalık bir cooldown ile bir alana Infernal spawn edersiniz ve bu Infernal’ımız30 saniye kalır. Infernal bulunduğu alanın etrafına hasar verir ve her yarım saniyede 1 Soul Shard Fragment üretir. Talent vererek sonraki soul shard kullanan yeteneklerinizin soul shard ihtiyacını azaltabilir, Infernal’in vurduğu melee hasar ile hedefin Infernal’in alan etkisinden aldığı hasarı artırabilir, soul shard kullandıkça ilave Infernal çıkarma şansına sahip olabilir ve soul shard kullandıkça Infernal’ın cooldown’unu azaltan talent’ler ile bu yeteneğinizi güçlendirebilirsiniz.

– Grimoire of Sactifice : Sahip olduğunuz demon’u kurban ederek Command Demon yeteneğini kazanırsınız ve hasar vurdukça bazen ilave hasar verirsiniz.

Stat Öncelikleri ve Ağırlıkları :

Intellect > Haste > Mastery >= Critical Strike > Versatility

Level 70 İçin Önerilebilecek Raid ve Mythic+ Talent’leri :

Açılış ve Genel Rotasyon :

– Pull’dan 2 saniye kadar önce Incinerate, hemen ardından Immolate ve Infernal’iniz ile standart bir açılışa sahipsiniz. Bu sayede tam pull anında 3 yeteneğinizi de aynı anda vurmuş olacaksınız. Chaos Bolt ve Incinerate yetenekleriniz hedefin üzerinde Immolate olmasına göre daha fazla hasar veriyor, ayrıca Immolate’in de hasarını yükselten talent’ler aldığınız için Immolate’in hedeften düşmesine izin vermemeniz lazım. Bu hem Soul Shard üretiminiz açısından, hem de pasif haste kazanımı açısından da ayrıca önemli.

– Infernal’ınız kullandıktan sonra Chaos Bolt’un soul shard ihtiyacını azaltmış olacağınız için Madness of the Azj’Aqir ‘i de göz önüne alarak sürekli Chaos Bolt kullanmalısınız. Özellikle cleave yaptığınız bir fight içerisindeyseniz Havoc’u bu aşamada kullanın. Incinerate yeteneğiniz basacak başka hiçbir şeyiniz kalmadığı zaman boşluk doldurmak için kullanabileceğiniz bir yetenektir.

 

Class Main’i Olarak Genel İntiba ve Shadowlands’ten Farkı :

Destruction özellikle Shadowlands’in sonlarında inanılmaz bir alan ve single target hasara ulaşması nedeniyle özellikle Mythic+’ın vazgeçilmezi noktasına gelmişti. Sonradan gelen nerf’ler ile birlikte sınıfın genel mekanikleri değişmemiş olsa da metadaki yeri epey sarsıldı. Bu durum Dragonflight’taki talent’lere de sirayet etmiş. Sınıfın genel oynanış kolaylığı ile birlikte değerlendirecek olursak destruction Shadowlands’deki altın çağından biraz uzak, ama sınıfın belirleyici özelliği olan cleave noktasında yine kendine yer bulacaktır.

Bir cevap yazın