Crafting

  Dragonflight ile birlikte yepyeni bir şekle bürünen crafting ile birlikte artık mesleklerinizin belli bölümlerinde uzmanlaşabilir ve kendinizi diğer oyuncular arasında daha tercih edilir kılabilirsiniz. Artık herhangi bir meslekte teorik olarak yükselebileceğiniz maksimum seviye 50; bunun sonrasında NPC’lerden yeni tarif öğrenemeyeceksiniz, fakat mesleğiniz üzerinde çalışmaya devam ederek yeteneklerinizi 100’e kadar çıkartma şansınız var. Bu da mesleğin belli bölümlerinde uzmanlaşarak yeni tarifler keşfetmeniz, daha sonra onların da üzerinde uzmanlaşıp ilerlemeniz şeklinde gerçekleşiyor.

  Fakat mesleklerde uzmanlaşmak sadece sizin el beceriniz ile olacak bir iş değil; en kaliteli malzemeleri de kullanmanız lazım. Bu noktada Dragonflight, topladığınız materyaller ve ürettiğiniz eşyalar için “eşya kalite” adı altında yeni bir detay daha getiriyor.

Eşya Kalitesi : Bazı durumlarda 1’den 3’e kadar, bazılarındaysa 1’den 5’e kadar 

çeşitlenecek şekilde hem crafting materyallerin, hem de eşyaların bir kalite 

seviyesi bulunmaktadır. Bu eşya kalitesi eşyaların ve crafting materyallerin

 yanlarındaki yıldızlara göre anlaşılabilir. Crafting hammaddeleri her zaman

 1’den 3’e kadar kalite seviyesine sahiptir, bunlar toplama anında meslekte

 sahip olduğunuz ilerleyişinize göre belirlenmektedir.

 İstatistikler

  Yanda görmüş olduğunuz ekran her ne craft edecekseniz edin, göreceğiniz bir görüntüdür. Burada craft edeceğiniz ürünün kalitesinin ne olacağını kabaca görüntüleyebiliyorsunuz, fakat buradaki ifadeler ne anlama geliyor?

Recipe Difficulty : Tarif Zorluğu anlamına gelir ve bu zorluk oyun tarafından belirlenir, alt tarafta kilitli olarak gördüğünüz “finishing reagents” ile modifiye edilebilir. Bu finishing reagent’ler en üst seviye eşya üretebilmek için kullanılabilir. Bunlar ile ya tarif zorluğunu düşürerek yüksek kalite item üretme şansınızı artırabilirsiniz ya da ilave özellikler ekleyip (ölünce yemek buff’unun silinmemesi, potion etkilerinin daha uzun süre kalması, vb.) karşılığında zorluğun yükselmesine neden olabilirsiniz.

Skill Level : Bu sahip olduğunuz yetenek seviyesi, yani meslekte ne kadar ilerlediğinizdir. Yani örneğin Leatherworking’de 53 seviyeyseniz, burası 53 yazar. Bu seviyeyi türlü ekipmanlarla veya meslekteki uzmanlıkları açarak artırabilirsiniz.

Inspiration : Üreteceğiniz itemlerin, burada belirtilen ihtimalle, sahip olduğunuz yetenek miktarına ilave 50 puan ile craft edilebilmesi anlamına gelir. Örneğin,  meslekte 53 yeteneğiniz varsa, inspiration proc’ladığı zaman sanki 103 yeteneğiniz varmış gibi craft’larsınız. Bu da, kuvvetle muhtemel daha kaliteli item üretmenizi (2 yıldızlı item yerine 3 yıldızlı item) sağlar.


  Hepsi Bir Arada Özetleyelim :

  Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi bu Leatherworking eşyasını 392 ilvl (5 yıldızlı) üretebilmek için 300 yeteneğe ihtiyacım var. Benim sahip olduğum yetenek seviyesi ise 53. Sahip olduğum %8’lik Inspiration ile şu an ulaşabileceğim maksimum yetenek seviyesi de 103 ve 384 ilvl (2 yıldızlı) item üretebilmek için benim en az 120 yeteneğe ihtiyacım var (hangi kalite eşya üretmek için ne kadar yeteneğe ihtiyacınız olduğunu oyun içerisinde görebiliyorsunuz). Uzun lafın kısası, inspiration proc’lasa bile benim bu eşyayı 2 yıldızlı üretebilmem mümkün değil.

Ama dikkat ederseniz kullandığım hammaddelerde 1 yıldızlı malzeme kullanmışım. 

Daha kaliteli hammaddeler kullanarak bu seviyeyi 120’ye çekebiliyorum. Bu sayede ürettiğim eşya 384 ilvl olacak.

Bonus İstatistikler :

Resourcefulness : Bu yetenek ile, crafting sonrasında belli bir ihtimalle kullandığınız hammaddelerin bazılarını geri kazanabiliyorsunuz. 

Buradaki örnekte %15 ihtimal görünmektedir. Geri kazanacağınız eşyaların ne olacağını belirleme şansınız yok, tamamen şansa.

Crafting Speed : Adından da anlaşılabileceği üzere craft hızınızı belirlemektedir.

Multicraft : Sahip olduğunuz ihtimale göre stack’lenebilir eşyalardan birden fazla üretebilmenizi sağlar. Bu stack’lenebilir ürünler potion, yemek, phial tarzında eşyalardır.

 

-İkincil mesleklerde de bazı ekstra özellikler bulunmakta.
Bunları da şöyle özetleyelim;

Finesse : Topladığınız materyalden
biraz daha fazla toplamanızı sağlar.

Perception : Materyal toplarken rare
kalite eşya toplama şansınızı artırır.

Deftness : Toplama hızınızı artırır.

Bir cevap yazın