Güçlü yanları :

 

Fiziksel ve büyü hasarına karşı Stagger ve Shuffle ile yüksek seviyede dayanıklı olması.

Roll, Tiger’s lust ve Transcendence ile mobility açısından oyundaki en iyi tank.

Leg sweep, Paralysis ve Ring of Peace ile yüksek kitle kontrol efekti olması.

Close to Heart,(bütün kaynaklardan 2% fazla heal) Windwalking, (10% hareket hızı) ve Generous Pour (%10 avoidance) pasifleri ile takım/raid arkadaşlarına sağladığı aura.

Sadece monk classına özel, hedefine uyguladığı Mystic Touch debuffı ile 5% ekstra fiziksel hasar etkisi.

 

Zayıf yanları :

 

Oyundaki en düşük can havuzuna sahip tank olmasından dolayı, aldığı DoT (saniye başına hasar) hasarına dayanıksızlığı.

Büyü hasarına karşı doğru talentlar seçilmez ise aşırı dayanıksızlığı.

Expel harm yeneteği dışında kendi canını dolduracağı bir yeteneğinin olmaması.

Takip etmesi gereken çok fazla mitigate kaynağının ve klaveyede tuşunun olması.

Daha sonra bahsedeceğim Stagger mekaniğini takip etmesi için Weakaura ve Addon kullanılmasının zorunlu olması.

 

Önemli ve İyi bilinmesi Gereken Pasifleri :

 

Stagger : Monk tankın asıl mantığı olan bu pasif, yediğiniz hasarın belli bir bölümünü geciktirerek zaman içerisinde (maksimum 10 saniyede bütün hasar bitecek şekilde) sanki DoT hasarı olarak almamızı sağlıyor.

Tam olarak matematiği bu şekilde; diyelim sizin 60% staggerınız var, yediğiniz 10k hasarın 4k sını anlık hasar olarak alıyorsunuz.

Geri kalan 6k hasar size bir debuff mış gibi saniye başına 6k hasarın hepsini vuracak şekilde hasar uyguluyor.

Bu mekanik sadece üzerinizde bulunan Agility stat miktarı ile düşüp artıyor ve % likli olan bölüm üzerinize aldığınız ilk hasar ile belli oluyor.

 

Elusive Brawler: Bu pasifimiz bize %100 dodge (kaçınma) şansı ve 8% attack power veriyor. Mantığı ise; üzerinize aldığınız her bir melee hasar karakterinizin sahip olduğu mastery statına doğru orantılı olarak değişen bir yüzdelik ile birikiyor.

Mekanik yüzdelik olarak çalıştığı için burada işin içine biraz şans faktörü giriyor. Örneğin; bir düşman hedeften aldığınız her bir melee hasar 10k damage atıyor ve siz bu hasarı her yediğinizde üzerinizde bu pasif yüzdelikli bir şekilde birikiyor.

Bahsettiğim şans faktörü ile düşman hedeften aldığınız 10 melee vuruşun 2 ila 6 tanesini melee hasar olarak tamamen engelliyorsunuz. (Engellemediğiniz hasar 100000k olsa bile 🙂 )

Shuffle pasifinin yüzdesi siz bir hasar engelliğinizde sıfırlanıp tekrar sıfırdan birikmeye devam ediyor.

Bu mekaniği düşman hedeflerden aldığınız melee hasarların dışında Blackout Kick yeteneğimiz ile de % lik bir şekilde yine mastery statımıza doğru orantılı olarak biriktirmek mümkün.

 

Defansif yetenekleri:

 

Purifiying Brew : Üzerinizde bulunan staggerın 25% lik bir bölümünü siler. Eğer talent ağacından Improved Purifying Brew talenını alırsanıza bu skill 2 stack olur. Her bir kullanım için maksimum 10 stack olacak şekilde daha sonra celestial brew ile kullanacağınız bir pasif biriktirir.

Celestial Brew : Purifiying Brew ile biriktirip üzerinizden sildiğiniz her bir 25% lik hasarın maksimum %200 e kadar çıkan bir bariyer verir.

Dampen Harm : Bu yetenek kullanıldığında 10 saniye boyunca damage çeşidine göre 20% ile %50 arasında hasar azaltması sağlar.

Diffuse Magic : 6 saniye boyunca üzerinize aldığınız %60 büyü hasar azaltması sağlar ve o an üzerinizde bulunan olumsuz büyü etkilerini siler.

Fortifiying Brew : 15 saniye boyunca üzerinizdeki stagger değerini %15 daha arttırır. Talent ağacından Ironshell Brew talentı ile birlikte üzerinizde bulunan armor ve dodge şansına %25 daha ekler.

Breath of Fire : Skill kullanımı ile buna maruz kalan düşman hedeflerine karşı %5 daha az hasar verme debuffı uygular.

 

Offansive yetenekleri :

 

Weapons of Order : 30 saniye boyunca üzerinde bulunan mastery statına 12.5% daha ekler. Kullanım anında size bir stack Keg Smash verir ve 4 kereye stacklenecek şekilde 10 saniye boyunca ekstra 8% Keg Smash damage arttırır.

Exploding Keg : Bekleme süresi 1 dakika olan bu yetenek kullanıldığında kullanılan lokasyonun yanındaki düşman hedeflerine belli bir fire hasarı vurur ve 3 saniye içinde vuracakları melee hasarı 3 saniyeliğine %100 azaltır.

Touch of Death : 3 dakika olan bu yeneteğin mantığı; hedefinizin canı eğer 15% altında ise aktif olarak o an için sizin maksimum canınızın 35% ini hasar olarak vurur.

Bonedust Brew : Bekleme süresi 1 dakika olan bu yetenek seçtiğiniz bir lokasyonadaki hedeflere 10 saniye süren ve sizin vurduğunuz hasarın 50% şans ile ekstra 40% ını daha ekleyerek hasar vurmanızı sağlayan bir debuff bırakır. Aynı zamanda dost targetlara ve size yine aynı yüzdelikler ile ekstra healing etkisi uygular.

Stat öncelikleri :

Raid : Primary > Vers > Mastery > Crit > Haste

Mythic plus : Primary >  Vers > Crit > Mast > Haste

Başlangıç olarak kullanabileceğiniz talent buildi aşağıdadır.

Monk maini notu  :
Brewmaster tank oynaması kolay ama ustalaşması zor bir class/spec’tir. Ama oyundaki en keyifli tanktır. Biliyorum çok fazla anlaması zor gibi gözüken matematik ile çalışan skill ve talentları var ama yeteri kadar pratik ile rahatlık ile manage edebileceğinize inanıyorum 🙂

2 thoughts on “Brewmaster Monk Rehberi

Bir cevap yazın