Affliction Warlock Rehberi

Affliction Warlock’lar cloth dps olarak intellect sınıfları arasındadır ve düşmanlarını dot’larıyla hasar vererek yavaş yavaş tüketmeye odaklanırlar. Birden fazla çeşitliliğe sahip dot’ları ve bu dot’lar üzerinden beslenen hem alan etkili hem de tek hedefli doğrudan hasar veren yetenek ve cooldown’larıyla, böylesi bir oyun tarzını seven oyuncular için birebirdir. Bununla birlikte warlock olmasının getirisi olarak çok güçlü defansif yeteneklere de sahiptir.

 

Güçlü Yanları :

– Çok güçlü alan etkili dot hasarı. Agony + Seed of Corruption ve diğer cooldown’ları ile birlikte oyundaki en iyi multi-dot sınıf.

– Warlock ağacından gelen pasif stamina ve defansif özellikleri ile birlikte inanılmaz dayanıklı.

 

 

Zayıf Yanları :

– Başka bir hedefe geçiş yaptığınız zaman anlık hasarı zayıf. Eğer hedefin 5 – 10 saniye içerisinde ölmesi gerekiyorsa, affliction bu konuda en zayıf sınıflardan birisi.

– Dot, cooldown ve defansif özelliklerin hepsini göz önüne aldığınızda digger sınıflara oranla çok fazla sayıda tuşla oynamanızı gerektiriyor. Sadece single target rotasyonu içerisinde bile çok fazla yetenek kullanıyorsunuz.

– Yeni oyuncular için çok fazla önerilmeyecek bir sınıf. İyi DPS yapmak için birden fazla hedef üzerindeki fazla sayıda dot’u takip etmenizi gerektirdiği için nispeten zor bir sınıf denebilir.

 

Önemli ve İyi Bilinmesi Gereken Mekanikleri :

– World of Warcraft’taki dot mekaniklerinden birisi olan Pandemic, en yüksek hasar kaynağı dot’ları olan Affliction için de en önemli mekanikler arasında geliyor. Buna göre, eğer bir dot’unuzun aktifliği %30’un altına düştüğü anda yenilerseniz, yenilemeden önceki kalan dot süresi yeni dot’unuza eklenir. Örneğin, hedef üzerinde 18 saniye aktif kalacak Agony’nizi 5 saniye kala yenilerseniz, yeni Agony’niz hedef üzerinde 23 saniye kalacaktır. Bu, bütün dot’lar için aynı şekilde işler.

– Çoğu durumda en büyük Soul Shard kaynağınızı Agony’nin vurduğu hasar oluşturmaktadır, özellikle de single target rotasyonlarınızda. Alan etkili hasar verirken ise hedeflerinize ne kadar çok Agony yaymışsanız, doğal olarak o kadar da çok Soul Shard üreteceksiniz. O yüzden Agony etkinliğini kaçırmamak önemlidir.

– Oyunun güncel durumu ve Dragonflight’taki yapısı itibariyle alan etkili hasarının yanı sıra tek hedefli savaşlarda da üst düzeydedir. Bunu taçlandırdığı yerini ise Drain Soul yeteneği oluşturmaktadır. Canı %20’nin altında kalan hedeflere iki kat fazla hasar vurması bakımından, çok ekstrem bir durum yoksa her şartta alınması gereken talent’lardan biridir.

 

Defansif Cooldown’lar :

– Unending Resolve : 3 dakikalık cooldown ile aldığınız tüm hasarı 8 saniye boyunca %25 azaltır ve interrupt, silence ve pushback’den etkilenmezsiniz. Talent kullanarak cooldown’unu azaltabilir veya alınan hasar miktarını azaltabilirsiniz.

– Dark Pact : Canınızı belli bir miktarda hasar alıp aldığınız hasarın 2,5 katı kadar kalkan kazanırsınız. Talent kullanarak bu yeteneğin cooldown’unu düşürebilir veya aynı miktarda kalkan kazanmak için daha az hasar almayı tercih edebilirsiniz.

– Soul Leech : Hasar vurdukça üzerinizde bir kalkan birikmesini sağlarsınız. İsterseniz talent kullanarak bu kalkanın hem pasif olarak birikmesini, hem de aldığınız hasarın bir kısmının zamana yayılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Ofansif Cooldown’lar :

– Affliction Warlock’lar doğrudan ofansif yeteneğe sahip değillerdir ve talent ağacından puan vererek bazı önemli cooldown’lara ulaşabilirler.

– Summon Darkglare : 2 dakika cooldown ile Darkglare adında bir demon summon edersiniz ve bu demon bütün hedefleriniz üzerindeki dot’lara 8 saniye ekler. 20 saniye aktif olarak kalır ve hedefine sürekli olarak hasar verir. Harcadığınız her soul shard’ın Darkglare’in cooldown’unu düşürmesini veya Darkglare’in vurduğu hasarı dot’ladığınız bütün hedeflere de vurmasını sağlayacak şekilde geliştirebilirsiniz.

– Grimoire of Sactifice : Sahip olduğunuz demon’u kurban ederek Command Demon yeteneğini kazanırsınız ve hasar vurdukça bazen ilave hasar verirsiniz.

 

Stat Öncelikleri ve Ağırlıkları :

Intellect > Mastery > Haste > Critical Strike > Versatility

 

Level 70 İçin Önerilebilecek Talent’ler:

Açılış ve Genel Rotasyon :

– Combat başlamak üzereyken Haunt ve hemen ardından Unstable Affliction. Daha sonra Agony, Corruption ve eğer talent vermişseniz Siphon Life, sonrasında da hedef üzerinde 3 stack Shadow Embrace birikene kadar Drain Soul. Dot’larınızı sürekli olarak aktif tutun, özellikle Agony’nin düşmesine izin vermeyin. Agony’nin 8 hedef limiti bulunmaktadır, fakat alan etkili hasar vermenizi gerektiren noktalarda 5 hedef yeterlidir.

– Summon Darkglare kullandıktan sonra fazla Soul Shard üretip çöpe gitmelerini engellemek için Malefic Rapture. Darkglare basmadan önce talent’lardan aldığınız Phantom Singularity veya Vile Taint ile aktif dot sayısını artırmanız önemli. Genel olarak dot yenilemediğiniz zamanlarda, single target filler olarak ve ölmek üzere olan hedefler üzerinden shard elde edebilmek için Drain Soul kullanmalısınız.

 

Class Main’i Olarak Genel İntiba ve Shadowlands’ten Farkı :

 Affliction genel olarak Shadowlands’in başında olduğu gibi Dragonflight’ın başlarında da “iyi” denebilecek düzeyde bir hasara sahip. Genel olarak kullandığı yetenek sayısı ve takip etmesi gereken şeylerin artması onu yeni oyuncuların pek tercih etmeyebileceği sınıflardan yapıyor, fakat genel dot mekaniğini kavradıktan sonrası gayet eğlenceli.

Bir cevap yazın